20 Kasım 2017 22:21

'Kıyılar şirketlere koşulsuz devredilecek'

HDK Ekoloji Meclisi Sözcüsü Beyza Üstün, torba yasa ile mera ve kıyı kanunlarında yapılmak istenen değişikliklere karşı uyarıda bulundu.

'Kıyılar şirketlere koşulsuz devredilecek'

Paylaş

Mecliste tartışmaları süren torba yasa ile mera ve kıyı kanunlarında yapılmak istenen değişikliklere karşı uyarıda bulunan HDK Ekoloji Meclisi Sözcüsü Beyza Üstün, “Denizler çölleşecek, kıyılar ulaşılamaz olacak” dedi. 

Mecliste “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın ikinci bölümü geçtiğimiz günlerde kabul edildi. Tasarıda yer alan 125 asıl, 2 geçici madde ile 63 ayrı ‘Kanun ve Kanun Hükmünde Kararname’ değişikliği ile Mera ve Kıyı Kanunlarında da değişiklikler yapılması öngörülüyor. Mera ve Kıyı Kanunlarında yapılacak değişikliklerle birlikte kıyıların turizm amaçlı özel şirketlerin kullanıma açılması sağlanırken, meraların sanayiye açılması ve daha önce sanayi alanlarına dönüştürülen mera alanlarında sanayi bölgelerinin genişletilmesinin önü açılmış olacak. Tasarıya dair tartışmalar sürerken ekolojistler, tasarıda yapılacak değişikliklerin telafisi mümkün olmayacak olumsuz sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. 

‘SAHİLLER HALKA KAPATILIYOR’

Tüm kıyılar ve kıyı ekosisteminin şirketlere koşulsuz devredileceğini belirten HDK Ekoloji Meclisi Sözcüsü Beyza Üstün, her sahile marina ve otellerin yapılmasına olanak sağlanacağını aktardı. Kıyıların özel şirketlere tahsis edilmiş olacağını ifade eden Üstün, sahillerin de halka tamamen kapatılacağını dile getirdi. Tasarı ile birlikte yasal olarak Kanal İstanbul ve Efes Antik Kenti’ne açılmak istenen kanal projesinin hızlandırılmasının amaçlandığını kaydeden Üstün, “Projelerle şirketler eliyle denizler doldurulabilecek, deniz altı tünel boru geçitlerini istenildiği gibi şirketler yapabilecek. Deniz ekosistemi ölecek, denizler çölleşecek, kıyılar ulaşılamaz olacak” dedi. (İzmir/MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Dikili'de Atatürk portresine saldırı

SONRAKİ HABER

AYM, 5 siyasi parti hakkında suç duyurusunda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa