20 Kasım 2017 12:57

Yarkadaş: Gazetecilere saldıranlar iktidardan cesaret alıyor

CHP'li Barış Yarkadaş, gazetecilere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek, 'Gazetecilere saldıranlar iktidardan cesaret alıyor' dedi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetecilere yönelik saldırıların artışının kaygı verici olduğunu söyledi. Yarkadaş, iktidarın gazetecileri hedef göstermesinin saldırganları cesaretlendirdiğini de söyledi.

Konunun araştırılması için meclis araştırma önergesi veren Yarkadaş, “Gazetecileri şeytanlaştıran ve nefret söylemini yaygınlaştıran iktidar, meslektaşlarımızı açık hedef haline getiriyor” dedi.

Son dönemde Aydınlık Yazarı Sabahattin Önkibar, Yazar İhsan Eliaçık, Spor Yazarı Osman Tanburacı ve Gazetem İstanbul Yazarı Ali Tarakçı’nın fiziki, muhabirimiz Burcu Yıldırım’ın ise tehdide ve sözlü saldırıya uğradığını belirten Yarkadaş, “Saldırganlar bu cesareti nereden alıyor?” diye sordu. 

Yarkadaş, “İktidar gazetecileri keyfi bir biçimde tutuklatıyor. Saldırganlar da bundan cesaret alıyor. Gazeteciler iktidarın bu tutumu yüzünden korunaksız bir hale geliyor. Cezasızlık da saldırganlığı körüklüyor” ifadesini kullandı.

TAYYİP ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı ve gazetecileri hedef gösterdiği konuşmayı da eleştiren Yarkadaş, “Erdoğan hala gölge boksu yapıyor. Hayali düşmanlar üretiyor ve onlarla kavga ederek tabanını bir arada tutacak söylemler üretmeye çalışıyor. Muhalif gazeteciler düşman değildir. Erdoğan’ın kullandığı dil, toplumun zararınadır” dedi.

Erdoğan’ın medyanın yüzde doksanını kontrol altında tutmasına rağmen bir türlü ‘doymadığı’nı belirten Yarkadaş, “AKP Genel Başkanı, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Halk TV, Tele 1, Fox TV, Sözcü, Korkusuz, Yurt ve Yeniçağ’ın da kendisine biat etmesini istiyor” diye konuştu. 

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Yarkadaş, “Gazetecilik suç değildir... Mesleğini onuruyla yapan bir grup gazeteciyi hedef göstermeyin. Medya üzerinden gölge boksu yapmayın. Gazeteciler, sizin öfkenizi boşaltacağınız kum torbası değildir. Medyanın yüzde doksanı sizin emrinizde. 180 gazeteci cezaevinde tutuluyor; yazamıyor, çizemiyor konuşamıyor! Hala ne istiyorsunuz? Hayali şikayetleri ve içi boş ‘Elitler bizi istemiyor’ söylemini bırakın. Elit olan sizsiniz. Düşünceyi ifade özgürlüğüne ve eleştirilere saygı gösterin” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar 25 Kasım'da 'Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz' diyecek

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa