20 Kasım 2017 06:29
Son Düzenlenme Tarihi: 20 Kasım 2017 10:10

İTÜ'lü öğrenciler: İhraçlar bizi de sindirmek için

Eğitim Sen üyelerinin İstanbul Teknik Üniversitesinden KHK kapsamında verilen yetki ile açılan soruşturmaya karşı öğrenciler de tepkili.

İTÜ'lü öğrenciler: İhraçlar bizi de sindirmek için

Paylaş

Elif TURGUT
İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ), Eğitim Sen üyelerinin Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) verdiği yetki ile İTÜ rektörlüğü tarafından ihraç edilmesi ve açığa alınmasına karşı, yarın saat 12:00’de İTÜ önünde bir eylem yapılacak. Evrensel'e konuşan İTÜ öğrencileri de OHAL ve KHK’lara tepki gösterdi.

İTÜ yönetiminin, KHK kapsamında verilen yetkiyle açtığı soruşturmayla, aralarında Eğitim Sen işyeri temsilcisi Ekin Demirkan’ın da bulunduğu Eğitim Sen üyesi idari personel ihraç edildi, iki akademisyen ise açığa alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, hukukun bir kez daha ayaklar altına alındığını belirtirken, ihraç ve açığa almalara tepki göstermek için 21 Kasım Salı günü İTÜ önünde eylem çağrısı yaptı.

‘AKADEMİSYENLER YAN YANA OLMALIYIZ’

Evrensel’in konuştuğu İTÜ öğrencileri, ihraç ve açığa almaları değerlendirirken soruşturmaların öğrencileri de sindirmeyi amaçladığını ifade ediyor.

Birinci sınıf Şehir Bölge ve Planlama öğrencisi Eray Öztürk, OHAL’in üniversitedeki tüm sosyal hayata etki ettiğini, okulun izin vermek istemediği her şeye OHAL’i gerekçe gösterdiğini söyledi. “OHAL bir korku aracı olarak ve asistan dayanışmasından doğan örgütlülüğü baltalamak için kullanılıyor.” diyen  Öztürk, soruşturmaların öğrencilere de dokunduğunu, bu soruşturmalar aracılığıyla öğrencilerin de sindirilmeye çalışıldığını ve bu soruşturmalara karşı akademisyen ve öğrencilerin yan yana olması gerektiğini vurguladı.

‘OHAL ÜNİVERSİTELERİ GERİYOR’

“Üstü kapatılmak istenen her olayda OHAL'in bahane edilmesi, bunun bir kılıf olduğunun göstergesidir. Çalışanların hakkını aramasının önüne geçmek için öne çıkmış hocaları cezalandırma yoluna gidiliyor” diyen Şehir Bölge ve Planlama öğrencisi Görkem ise,  OHAL’in üniversitelerde öğrenciler için gergin bir ortam oluşturduğunu da söyledi.

İTÜ’de ilk dönemini okuyan Hazırlık öğrencisi Heval Deniz Tosu ise, “Üniversite denince aklımıza özgür bir ortam gelir; fikirlerimizi rahatlıkla tartışabileceğimiz. bir üniversite beklentisiyle geldik ve Türkiye’de öne çıkmış üniversitelerden birinde bile demokratik bir ortam olmadığını görüyoruz. En doğal demokratik haklarını kullanan sendika mücadelesi yürüten personelin ve hocalarımızın işlerinden uzaklaştırılmasına karşı tepki verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÖNCEKİ HABER

BES: F klavye eğitimi işten atma tehdidine dönüştü

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa