19 Kasım 2017 07:40

Hasta içinde bırakılan makas parçası Dışişleri gündeminde

Avusturya’da yaşayan bir Türkiye vatandaşının ameliyatı sırasında içinde makas parçası bırakılması Dışişleri Bakanlığı gündemine taşındı.

Hasta içinde bırakılan makas parçası Dışişleri gündeminde

Paylaş

Avusturya’da yaşayan Türkiye vatandaşı R.Y.'nin 1999’da geçirdiği kalp ameliyatında içinde bırakılan kırık makas, dava konusu oldu. Doktor ve Alman makas firması aleyhine dava açan R.Y. konuya ilişkin TBMM'den yardım istedi. Meclis, konuyu Dışişleri Bakanlığı’na taşıyınca, durum diplomatik boyut kazandı.

MAKAS KIRILDI VE PARÇASI GÖĞÜS KAFESİ İÇNE DÜŞTÜ

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre R.Y, 1999’da, kalp ameliyatı olduğu sırada makas kırıldı ve parçası göğüs kafesinin içine düştü. Doktorlar uğraşlara rağmen kırılan parçayı çıkaramadı. Bu arada hastanın durumunun kritikleşmesi üzerine, ameliyatı yapan doktor inisiyatif alarak hastayı kaybetmemek için söz konusu parçayı içeride bırakarak, ameliyatı sonlandırdı.

MAKAS FİRMASINA AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

Daha sonra konuya ilişkin R.Y’ye bilgi verildi. Duruma tepki gösteren R.Y, önce hastane ve doktor aleyhine sonra da Alman makas firmasına dava açtı. Hastane ve doktora açtığı davayı kaybeden R.Y., makas firmasına açtığı davayı kazandı. Mahkeme firmaın 5 bin avro tazminat ödemesine ve R.Y.'nin iç organlarında kalan makas parçası nedeniyle maruz kalabileceği her türlü fiziki ve psikolojik rahatsızlıkların bedelinin karşılanmasına karar verdi.

KONUYU TBMM'YE TAŞIDI

R.Y, son olarak Meclisten yardım istedi. Meclis, konuyu Dışişleri Bakanlığı’na taşıyınca, durum diplomatik boyut kazandı.

R.Y, vücudunda kalan makas parçası için başvurduğu mahkemelerden hiçbir tazminat alamadığını, mahkeme masraflarının da üzerine kaldığını ve Türkiye Cumhuriyeti Viyana Konsolosluğu’ndan da yardım göremediğini belirterek şikâyet etti.

R.Y’nin başvurusunu işleme alan Meclis Dilekçe Komisyonu da konuyu Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü’ne iletti. Dışişleri Bakanlığı devreye girip, olayı Viyana Başkonsolosluğu’na iletti.

'AİHM'E BAŞVURU SÜRESİ SONA ERDİ'

Viyana Başkonsolosluğu da Dışişleri Bakanlığı’yla, R.Y’nin şikâyetiyle ilgili şu bilgiyi paylaştı:

“R.Y’nin doktor kusuru nedeniyle hastane ve doktor aleyhine dava açtığı davanın 2015 yılında R.Y. aleyhine sonuçlandığı, temyiz edilmekle Avusturya Yargıtayı’na (Oberster Gerichtshof) intikal eden davada nihai kararın 30 Mart 2016 tarihinde verildiği ve Yargıtay’ın kararı onadığı, R.Y’nin davayı kaybettiği ve bu şekilde tüm iç hukuk yollarının tüketilmiş olduğu anlaşıldı.”

Bilgi notunda, “R.Y’nin avukatları ile de görüşüldü ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru için olan altı aylık sürenin 2016 yılında sona erdiği ifade edildi” denildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dünya yavaşladı: 2018'de büyük depremlerin sayısı artabilir

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa