19 Kasım 2017 07:07

Steinmeier: Deniz Yücel'in tutukluluğu skandaldır

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Gazeteci Deniz Yücel'in iddianame olmaksızın cezaevinde olmasının bir skandal olduğunu söyledi.

Steinmeier: Deniz Yücel'in tutukluluğu skandaldır

Paylaş

Gazeteci Deniz Yücel'in Türkiye'deki tutukluluğunun devam etmesini eleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, "İddianame olmaksızın cezaevinde olması bir skandaldır" dedi.

Deutche Welle Türkçe'nin haberine göre Welt am Sonntag'a konuşan Steinmeier, "Deniz Yücel'in neredeyse 300 gündür ortada bir iddianame olmaksızın cezaevinde olması bir skandaldır" dedi. Steinmeier aynı zamanda 'medyada adına rastlanılmayan' diğer birçok gazetecinin Türkiye'de tutuklu olmasının da aynı şekilde 'skandal' olduğunu belirtti.

Almanya Cumhurbaşkanı, bu gazetecilerin serbest bırakılması için sarfedilen çabalara devam edilmesi çağrısında bulundu.

'BİR ÇİZGİ DEĞİŞİMİ UMUYORUM'

Türkiye'de Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner'in kısa süre önce serbest bırakılmasına atıfta bulunan Steinmeier, "Alman-Türk ilişkilerinde haftalardır, aylardır süren gerginliğin ardından bu gelişmenin, diğer tutuklulara da yardım etme noktasında ilişkilerde bir çizgi değişimini beraberinde getirmesini umuyorum" dedi.

Temmuz ayında Büyükada'da gözaltına alınan Berlinli insan hakları savunucusu Steudtner, ekim ayı sonunda serbest bırakıldıktan sonra Almanya'ya geri dönmüştü.

Şubat ayından bu yana 'terör propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' iddialarıyla cezaevinde tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel hakkında ise bir iddianame henüz bulunmuyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Büyük edebiyat dayanışması: Seher

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa