18 Kasım 2017 20:50

Hak-İş’ten taşeron çağrısı: Düzenlemeyi birlikte yapalım

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: İşçilerin büyük çoğunluğu ÖSP ve benzeri çözümü kabul etmiyor. Düzenlemeyi birlikte yapalım.

Hak-İş’ten taşeron çağrısı: Düzenlemeyi birlikte yapalım

Paylaş

Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Erzincan Şubesi 2. Olağan Genel Kuruluna katılan Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Taşeron işçilerinin büyük çoğunluğu sözleşmeli personel yahut kamu çalışanı şeklindeki bir statüyü kabul etmemektedir. Talep edilen çözüm; işçi statüsünde kadro verilmesidir. Bunun dışındaki bir durum, geçmişte verilen sendikalı olma ve toplu iş sözleşmesinden yararlanma hakkı gibi temel hakları geri almaktır. HAK-İŞ’in ve taşeron işçilerin beklentilerini karşılayacak düzenlemeyi gelin hep birlikte yapalım” dedi.

İŞÇİLER ÖSP VE BENZERİ ÇÖZÜMÜ KABUL ETMİYOR

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu önerdiği  Özel Sözleşmeli Personel(ÖSP) statüsünü hatırlatan Aslan, “Getirilmek istenen düzenleme sendikaları tasfiye etmeye yönelik, işçileri toplu iş sözleşmesi haklarından mahrum etmeye yönelikti” dedi. ÖSP sisteminin getirilmesinin sendikaların yaptığı çalışmaları çöpe atmış olma anlamına geleceğini savunan Arslan, “İşçilerin büyük çoğunluğu ÖSP ve benzeri çözümü kabul etmiyorlar. Onlar işçi statüsünde kadro istiyorlar. Taşeron işçilerin bir maliyet unsuru olarak görmemek lazım. Kamuda 900 bin taşeron işçi var. Belediyelerde 250 bin. Bunlar en kritik yerlerde en kritik görevleri üstlenmektedirler. Ama biz onların sendikaları güçlendirecek, işçi statüsünde kalacak bir çözümü istiyoruz. Bu güne kadar işçi statüsünde çalıştılar. Şimdi kalkıp başka bir statü getirilirse bu bütün taşeron emekçilere haksızlık olur” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Genelkurmay Başkanı Akar 'NATO'ya sahip çıktı

SONRAKİ HABER

Makina Mühendisleri Odası'ndan Fatih Altaylı’ya açık mektup

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa