18 Kasım 2017 16:15

İhraç edilen kamu emekçileri: Mücadelemiz sürecek

İstanbul Kadıköy’de 39 haftadır eylem yapan ihraç edilen kamu emekçileri işlerini geri alana kadar mücadelelerinin süreceğini ifade etti. 

İhraç edilen kamu emekçileri: Mücadelemiz sürecek

Paylaş

KHK ile ihraç edilen KESK üyesi kamu emekçilerinin, haftanın 3 günü sürdürdükleri eylem 39. haftasını geride bıraktı. Emekçiler, işlerini geri alana kadar mücadelelerinin süreceğini ifade etti. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin OHAL'in kaldırılması ve işlerini geri almak için haftanın 3 günü Kadıköy, Bakırköy ve Kartal'da sürdürdükleri eylemler 39. haftasını geride bıraktı. Çok sayıda kişinin katıldığı Kadıköy'deki eylemde "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartı açılırken, 255 gündür işe geri dönmek talebiyle açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın fotoğrafları taşındı. 

'EYLEMLERİMİZ SÜRECEK'

Eylemde açıklama yapan ihraç edilen öğretmenlerden Hüseyin Demir, 39 haftadır OHAL'in kaldırılması ve işlerine geri dönmek talebi ile eylemde olduklarını hatırlattı. İşlerine geri dönene kadar eylemlerinin süreceğini ifade eden Demir, "Biz sadece burada direnmiyoruz. Bodrum'da, Ankara'da ve birçok yerde arkadaşlarımız çeşitli biçimlerde eylemlerini sürdürüyor" dedi. 

'GÜLMEN'İN YAŞAM HAKKI ALINDI'

Eylemlerinin aynı zamanda Gülmen ve Özakça'nın da eylemi olduğuna dikkat çeken Demir, tutuklu bulunan Gülmen'in tahliye edilmemesini kınadıklarını ve derhal serbest bırakılmasını da talep etti. Demir, "Ankara'da Nuriye'nin yargılandığı duruşmada yalancı tanıklıklar ile mahkeme yapıldı. Tüm iftiraların çelişkileri ortaya çıktı ama buna rağmen Nuriye serbest bırakılmayarak bir kez daha yaşam hakkı elinden alınmış oldu" dedi.  

Açıklamanın ardından emekçiler saat 19.00'a kadar sürecek oturma eylemine başladı. (İstanbul/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Düşünmek Lazım / Eski Smyrna kenti kazıları-2

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa