18 Kasım 2017 14:48

Alperen'in öldüğü anaokulunda ceza odası varmış

İzmir'de Alperen Sakin’in ölümüne yol açan Özel Sevgi Yumağı Anaokuluyla ilgili müfettiş raporu hazırlandı. Raporda skandal uygulamalar yer alıyor.

Paylaş

İzmir'in Çiğli ilçesinde üç yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüne yol açan Özel Sevgi Yumağı Anaokuluyla ilgili hazırlanan müfettiş raporunda okulda skandal uygulamalar bulunduğu ortaya kondu. Rapora göre top havuzu ve bodrum kat yaş gruplarına göre ceza odası olarak kullanılıp çocuklar buralara kapatılıyormuş. Bazı çocuklar da yaşı tutmamasına rağmen okula kabul edilip resmi kayıtları yapılmamış. Raporda velilerin, çocuklarının kollarında morluklar ve diş izleri gördüklerine dair ifadeleri de yer aldı. Çocuğunun kolunda morluklar olduğunu da söyleyen Berat H, ”Karanlıktan korkuyor, tuvalete bile gitmek istemiyor, ayrıca uykusundan da sıçrayarak uyanıyordu. Benim çocuğum hâlâ olayın etkisinden kurtulamadı” dedi. Kendi çocuğunun hâlâ hiçbir şey anlatmadığını, ancak arkadaşlarının anlatımından, ceza odası olarak top havuzu odasına bırakıldıklarını, büyük yaş grubundaki çocukların okulun alt katındaki bölüme kapatıldığını, küçük yaş grubu öğrencilerin ise uyku odasına kapatıldığını, zaman zaman şiddet de uygulandığını daha sonradan öğrendiğini söyledi.

 

VELİLERİN DİNLENMESİ TALEP EDİLECEK

 

Ortaya çıkan belgeler ve rapor doğrultusunda Alperen Sakin’in ailesinin avukatlarının, davanın yarın yapılacak ikinci duruşmasında yeni taleplerde bulunacak. Avukatlar, rapordaki anlatımlardan dolayı hem müfettişlerin, hem de velilerin tanık olarak dinlenmesini isteyecek.


GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKMIŞTI


Geçtiğimiz haftalarda da üç yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüne neden olan skandallar zincirinin okul sahibince saklanan görüntüleri bulunmuştu. Görüntüler, okul sahibinin durumu örtbas edebilmek için önce yerinden söktürüp gizlediği, ardından polisin araştırmalarıyla bulunan okula ait güvenlik kamerasından çıkmıştı. Kayıtta Alperen ve arkadaşlarının servis aracıyla saat 08.08’de kreşin önüne getirildiği, okulda olmadığı saatler sonra fark edilince cansız bedeninin 17.01’de bir görevlinin kollarında bina içine alındığı görülüyordu. Okul öğrencilerinden M.K.H’nin babası Berat H, çocuğunun 33 aylıkken okula kaydının yapıldığını ve resmi kayıt yapıldığını bildiklerini anlattı. Berat H, aylık ödedikleri eğitim ücreti için ise ödeme belgesi verilmediğini, birkaç kez istemelerine rağmen hep geçiştirildiklerini ifade etti. (İzmir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tanrıkulu: İşkenceye sıfır tolerans’ politikası sürmekte mi?

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...