Tanrıkulu: İşkenceye sıfır tolerans’ politikası sürmekte mi?

Tanrıkulu: İşkenceye sıfır tolerans’ politikası sürmekte mi?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’a, “AKP Hükümetinin ‘işkenceye sıfır tolerans’ politikası sürmekte mi?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’a, “AKP Hükümetinin ‘işkenceye sıfır tolerans’ politikası sürmekte mi?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde İHD raporuna da işaret ederek şöyle dedi:

“* Eylemcilerin maruz kaldığı işkence ve kötü muamele nedeniyle polisler hakkında soruşturma açılmadığı iddiası doğru mudur?

 * 2010 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 17 Kasım tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre kolluk güçleri toplam kaç toplantı ve gösteriye müdahale etmiştir?

* Bu müdahaleler sırasında kaç gösterici yaralanmış, kaçı hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybedenlerin ve yaralananların isimleri ile olay yeri ve tarihi nedir?

* Müdahaleler nedeniyle kaç kolluk görevlisi hakkında öldürme, yaralama, işkence gibi gerekçelerle soruşturma ve dava açılmıştır? Soruşturma ve davaların dökümü ile sonuçları nedir?

* AKP Hükümetinin ‘işkenceye sıfır tolerans’ politikası sürmekte midir?” (ANKA)
 

www.evrensel.net