18 Kasım 2017 14:06

Meclis’teki garsonlar hem taşeron, hem 60 saat çalışıyor

Mecliste vekillere çay dağıtan garsonların durumu Meclis tutanaklarına geçti. Siz 4/C’li misiniz, taşeron musunuz?: Taşeron. 

Meclis’teki garsonlar hem taşeron, hem 60 saat çalışıyor

Paylaş

Çalışma Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında HDP Milletvekili Garo Paylan çay dağıtan garsonlara çalışma şartlarını sordu. Taşeron olduklarını söyleyen garsonların 45 saatin üzerinde haftada 60 saat çalıştıkları da tutanaklara geçti. 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Komisyonda taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışmalar da gündem oldu. 

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre; komisyon üyesi HDP Milletvekili Garo Paylan, kamudan taşeron çalışma sisteminin kaldırılacağıyla ilgili hükümetin vaadinin hayata geçmediğini Komisyon’da görev yapan işçileri örnek gösterererek anlattı. Bu sırada bir garsonu çağıran Paylan, garsona, “Siz 4/C’li misiniz, taşeron musunuz?” diye sordu. Garson, “taşeron” yanıtı verdi. Bu yanıt Komisyon tutanaklarına “Görevli garson: Taşeron” olarak girdi.

KANUN KOYUCU BUNU YAPARSA…

Konuşmasına devam eden Paylan, sık gördüğü bu taşeron işçinin haftada 60 saatin üzerinde çalıştığını ama kırk beş saatin üzerinde kesinlikle çalıştırılamayacağını söyledi. Paylan Meclis’teki yüzlerce taşeron işçinin benzer durumda olduğunu belirtirken, “Kanun yapıcı bunu yapamamışsa iki yıl önce vadettiği bir kurumun altında, nasıl Türkiye’ye bunu vadedeceğiz arkadaşlar? Sabahtan beri bize hizmet veriyorlar. 1.700 – 1.800 liraya çalıştırıyoruz, emeklilik geldiğinde son derece düşük maaşlara mahkûm ediyoruz. Bu, hak mıdır? Yani biz burada daha iyi maaşlar alırken o insanları bu durumlara mahkûm etmek hak mıdır?” diye sordu.

BÜTÜN GARSONLAR TAŞERON ÇIKTI

Tartışmaya Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç de katıldı, “Arkadaşlar hangi koşullarda çalışıyorlar biliyor musunuz? Bütçe Başkanlığında kaç tane kadrolu personelimiz var biliyor musunuz? Çay ocağında kaç tane arkadaşımız var biliyor musunuz? Bütçe süreci dolayısıyla Meclis Başkanlığından, Genel Sekreterlikten kaç tane takviye eleman aldığımızı biliyor musunuz? Taşeron olur, 4/B olur, 4/C olur, 4/A olur, nasıl çalışıldığını bilmem.” dedi.

Paylan Komisyon’da bulunan görevli garsonlara bir kez daha “siz taşeron musunuz?” diye sordu. Garsonlar ayrı ayrı “4/C’liyim”, “4/C” “Taşeron” yanıtlarını verdi. Bu yanıtlar da “Görevli garson” denilerek tutanaklara geçirildi.

‘İHBAR EDİYORUM, 60 SAAT ÇALIŞTIRILIYORSUNUZ’

Komisyon Başkanı Bilgiç, bu çalışma şekillerinin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu hepsinin personel rejimi içerisinde bulunduğunu söyledi. Bu arada Bilgiç garsonlara çalışma sürelerini sordu. Bu diyalog tutanaklara şöyle yansıdı:

BAŞKAN – Arkadaşlar, diyelim, saat ikiye kadar çalıştıktan sonra, iki buçukta, üçte gittiniz, ertesi gün saat kaçta geliyorsunuz sabah?
GÖREVLİ GARSON – On birde.
BAŞKAN – On birde.
GARO PAYLAN (İstanbul) – Altmış saat çalışıyorlar.
BAŞKAN – Doğrudur, doğrudur.
GARO PAYLAN (İstanbul) – Altmış saat çalıştırılır mı ya?
BAŞKAN – Bununla ilgili olarak Meclis Başkanlığına…
GARO PAYLAN (İstanbul) – Sayın Bakan, kırk beş saat üstü çalıştırabilir misiniz?
BAŞKAN – Müsaade eder misiniz… Bunun muhatabı Sayın Bakan değil. Bununla ilgili olarak öncelikle Meclis Başkanlığına müracaatınız var mı yazılı?
GARO PAYLAN (İstanbul) – Sayın Bakan, müfettiş gönderin.
MEHMET BEKAROĞLU (İstanbul) – Var.
BAŞKAN – Popülist yaklaşımı bırakın, ekran karşısında konuşmayın.
MEHMET BEKAROĞLU (İstanbul) – Var, Meclis Başkanına sorduk.
BAŞKAN – Bizim Meclis Başkanına bununla ilgili olarak yazdığınız, sorduğunuz bir şey var mı? 
GARO PAYLAN (İstanbul) – İhbar yapıyorum buradan, altmış saat çalıştırıyorsunuz.
BAŞKAN – Meclisin bütçesi geçti, Meclis Başkanına burada niye konuşmadınız? Oraya koyuyorsunuz ekranı, oradan naklen yayın, ondan sonra konuşun böyle. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim'de orman yangını

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa