18 Kasım 2017 13:32

Urlalılar: Büyükşehir zeytinime dokunma

İzmir BB’nin, Urla'nın Özbek köyündeki zeytinlik alana fen işleri şantiyesi kurmak için çalışmalara başlamasına bölge halkı tepki gösterdi.

Urlalılar: Büyükşehir zeytinime dokunma

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Urla'nın Özbek köyü sınırları içerisindeki kendisine ait 103 dönümlük zeytinlik alanda fen işleri şantiyesi kurmak için çalışmalara başlamasına bölge halkı tepki gösterdi.

Özbek Çevre Koruma Platformu, Urla Çevre Gönüllüleri ve Urla Çevre Platformunun çağrısıyla Özbek köyün meydanında bir araya gelen Urlalılar Büyükşehirden projesini geri çekme çağrısında bulundu.

'Doğal Yaşamda Şantiye İstemiyoruz' pankartının açıldığı açıklamada 'Müzelik Zeytin Ağaçları Yerinde Kalsın', 'Ata Yadigarı Zeytinime Dokunma', Zeytin Hayattır' ve 'Zeytin Ekmeğime Azıktır' yazılı dövizler açtılar.

Basına açıklamada bulunan Platform Sözcüsü Çiğdem Akar, taş ocaklarına karşı mücadele ederken destek veren İzmir Büyükşehir  Belediyesinin bu sefer zeytin ağaçlarının kökleyerek doğaya zarar verdiğini dile getirdi. 

Yapılaşmaya karşı olduklarını belirten Akar  "O bölge sanayi imarlı imiş. Neden doğanın tam göbeğine sanayi imarı veriliyor. Bu yanlış karardan hemen dönülmesi gerekmektedir. Urla halkı olarak zeytinliklerimizi korumakta kararlıyız" dedi.  

Çalışmaların şimdilik durduğu zeytinlik alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgedeki 110 zeytin ağacını önce budadı ve ardından kökleyerek yerinden etti. Ayrıca şantiye çalışmalarının durdurulması için imza kampanyası da başlatıldı. 

Öte yandan ağaçların sökülme emrini veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu Dünya Zeyinticilik Günü kapsamında zeytin müzesi açması ise dikkat çekti.(İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Silivri Cezaevi’ne ‘Da Vinci Şifresi’ kitabı alınmadı

SONRAKİ HABER

Galatasaray, MKE Ankaragücü’nü 6-0’la geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa