18 Kasım 2017 10:50

Gezen: İş kollarında kadın dayanışma ağları geliştiriliyor

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, ‘Artık işe alımlarda cinsiyet çok önemli bir faktör. İş kollarında kadın dayanışma ağları geliştiriliyor’ dedi.

Paylaş

Cinsiyete dayalı ayrımcılığın en fazla yaşandığı alanlardan biri olan çalışma yaşamındaki kadınlar, ev içine bağımlı, itaatkar politikalara karşı mücadele ediyor. KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, "Artık işe alımlarda cinsiyet çok önemli bir faktör. İş kollarında kadın dayanışma ağları geliştiriliyor" dedi. 

Kadına yönelik şiddet Türkiye ve dünyada ciddi bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürürken, kadınlar ev içinde, dışında ve sosyal yaşamlarında fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik gibi şiddet türlerine maruz bırakılıyor. Cinsiyete dayalı ayrımcılığın son yıllarda arttığı alanların başında ise çalışma yaşamı geliyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hâl (OHAL) ile birlikte bugüne kadar çıkarılan 26 ayrı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yüz binlerce kamu emekçisi ihraç edildi. Kamudan ihraç edilenlerin sayısı 113 bin 440 bini bulurken, devreye konulan bu politikalardan 25 binin üzerinde kadın nasibini aldı. 

İhraçların oran olarak en çok yaşandığı alanlar ise yüzde 42.5 ile Sağlık Bakanlığı ve yüzde 31.5 ile Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Kamudan ihraç edilen 4 bin 99 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi içerisinde ise bin 60'ı kadınlardan oluştu.

‘KHK KADIN EMEĞİ SÖMÜRÜSÜNE YOL AÇTI'

25 Kasım dolayısıyla çalışma alanında yaşanan ihraçları ve kadına yönelik hak ihlalleri KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen değerlendirdi. Kamudan ihraç edilen kadın sayısının rakamsal olarak küçükmüş gibi görüldüğünü ancak bu sayının ciddi boyutlarda kadın emeği sömürüsüne yol açtığına dikkat çekti. Gezen, “Kadınların ciddi anlamda kamusal alandan elinin çektirildiği bir sonuç var. Zaten AKP’nin kadının kamusal alandaki görünürlüğünü ortadan kaldırıp, kadınının hane içerisinde emeğinin sömürüldüğü politikaları hayata geçirmeye dönük uygulamaları var. Dolayısıyla AKP’nin kadınlara yönelik politikalarının çok daha derinleşmesine neden olacağı için bu rakamlar çok ciddi" dedi.

‘YASALARLA KADINLAR HANE İÇİNE HAPSEDİLİYOR'

Kadınların kamusal alandan uzaklaştırılması ile birlikte piyasanın ihtiyacı olan ucuz iş gücü ile geçici ve yarı zamanlı işlerde çalışmakla karşı karşıya kaldığını belirten Gezen, şöyle konuştu: “Kadınlar açısından zaten kamusal alanda kendilerini var etmek tamamen mücadeleye dayalı bir süreçti. AKP, kadınların bizzat kendi fiili mücadeleleri ile ve bedel ödeyerek kazandıkları bu hakları, hem müftülük nikahı gibi yasa tasarıları hem de uzaktan tele çalışma gibi yasa tasarıları ile tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu yasalar ile kadınların evde, çocuk, hasta ve yaşlı bakımı ile hane içi işleri yürütebileceği, aynı zamanda da oradan kendisine az da olsa bir ücret kazandırabileceği, hiçbir iş güvenliği olmayan işlerde çalıştırılması amaçlanıyor.”

‘AKP GERİCİ VE KADIN DÜŞMANI REJİMİNİ KURMAK İSTİYOR’

Çalışma koşullarını kapsayan tüm bu politikaların AKP’nin kurmak istediği “yeni toplum düzeni” ile ilgili olduğunu vurgulayan Gezen, “AKP bugün dinci, gerici, mezhepçi ve kadın düşmanı bir rejimi tesis etmeye çalışıyor. İktidarını var edebilmek için kadınları düşman olarak görmek ve eve kapatmak istiyor. Çünkü kadının özgürleşmesi aynı zamanda bu ideolojinin de parçalanması demek. Dolayısıyla kadını aileye, babaya, kocaya o eril tahakküm ve zihniyete yeniden bağımlı kılma hamleleri, ihraç edilen kadınlar açısından bu sürecin çok daha zorlu geçmesine neden oluyor. Örneğin; eğitimde yeni müfredatla birlikte bir çocuk okuldan çıkıp eve gittiğinde annesine ‘senin çalışmanı istemiyorum çünkü senin paran harammış’ demesi çok çarpıcı bir örnek. Bu AKP’nin eğitim alanında getirdiği gerici politikaların bir örneği buradan bile kadın düşmanı politika izlediğini görüyoruz.”

'İŞE ALIMLARDA CİNSİYET ARTIK ÖNEMLİ BİR FAKTÖR'

AKP’nin kadınların istihdam edilmesinin önünde engel olacak politikalarına dikkat çeken Gezen, söz konusu politikalara ilişkin “Bu anlamda bir engel sağlık alanında yaşanıyor. Tıp fakültelerinden mezun olmuş ve güvenlik soruşturmasını bekleyen emekçilerden erkeklerin soruşturmaları sonuçlanmaya başladığı halde kadınların ki hala sonuçlanmış değil. Artık işe alımlarda cinsiyet çok önemli bir faktör AKP açısından” diye belirtti. 

‘MUM SATAN, ÜRETİM ATÖLYESİ KURAN KADINLAR VAR’

KESK üyesi kadın emekçilerin AKP’nin politikalarına karşı direnç gösterdiğinin altını çizen Gezen, "İzmir’de mum satarak geçimini sağlayan arkadaşlarımız var. Ankara’da kadınlar tarafından üretim atölyesi kuruldu. Diğer iş kollarımızda kadın dayanışma ağları geliştiriliyor. Aslında kadınların söke söke aldıkları bu hakların kaybetmemeleri için kadın arkadaşlarımız bu anlamda mücadeleye devam ediyorlar” diyerek, kadınlara mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundu. (Ankara/MA)  
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

4 yılda 27 dişini çektiler: Korkudan ağrıdığını söyleyemedim

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa