18 Kasım 2017 09:03

‘Seçim ittifakı için teknik çalışmalar başladı’ iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin ittifak açıklamaları sonrasında seçim ittifakı için teknik çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ittifak açıklamaları sonrasında seçim ittifakı için teknik çalışmaların başlatıldığı öne sürüldü.

MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajının aşağı çekilmesi, ardından da "ittifak açıklaması" olarak yorumlanan 2019 seçimlerinde AKP ile "yan yana yürüyecekleri" açıklamasına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "İttifak düşünülebilir" sözü gündem oluşturdu. AKP, "Yasa uygun, ittifaka gidilebilir" derken kulislerde barajı düşürülmesine sıcak bakılmadığı aktarıldı. MHP Lideri Bahçeli’nin çıkışı ve Erdoğan’ın işaretiyle seçim ittifakı için teknik çalışmaların başladığı ifade edildi.

Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberi şöyle:

Uyum yasaları üzerinde çalışmalarını sürdüren AKP'nin mevcut yasalardaki düzenlemeler ile seçim ittifakına gidilebileceğini, yasal anlamda bir engel olmadığı tezini savunuyor. Mevcut yasaya göre, bir siyasi partinin mensupları seçimde başka bir siyasi partinin listesinden aday gösterilebiliyor. Bu isimler, seçim sonrasında istifa ederek kendi partilerine dönebiliyor.

MHP ise her partinin kendi kimliğini koruyarak, kendi listesi ile ittifak yapabileceği bir formülü tercih ediyor. Bunun için öncelikli olarak Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu gibi birincil mevzuatta değişiklik yapılmasını istiyor. AKP, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin ilk sınavı olan 2019’da seçim barajında ise değişiklik yapmaya sıcak bakmıyor.

MHP, yüzde 10’luk ülke barajının ağır olduğunu, yüzde 7 ya da 5 gibi seçeneklerin değerlendirilmesini istiyor. AKP’de uyum yasaları konusunda bir çalışma yapılıyor ancak içinde seçim ittifakı yer almıyor. Ancak MHP Lideri Bahçeli’nin bu yöndeki çıkışı, Erdoğan’ın yeşil ışık yakmasının ardından seçim ittifakı ile ilgili teknik çalışma başlatıldı. Erdoğan ile Bahçeli’nin seçim ittifakı ile uyum yasaları konusunda randevulaşması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

NASA'nın Juno uydusu Jüpiter'deki dev fırtınayı görüntüledi 

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...