17 Kasım 2017 16:13

Mersin’de festival coşkusu yarın başlıyor

Mersin Tiyatro Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl üçüncü kez düzenlenecek.

Paylaş

Güler CENGİZ
Mersin 

Mersin Tiyatro Derneği’nin her yıl kasım ayında düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl 3. Kez 18 – 26 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Festival boyunca seyirciler, yurtdışı ve yurtiçinden birçok tiyatro gruplarını izleme şansı bulacak ve gerçekleştirilecek birçok atölyede ise kendini geliştirme fırsatı yakalayacak. Festivalle ilgili görüştüğümüz Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Salih Yıldırım sorularımızı yanıtladı. Yıldırım, Mersin’de bir tiyatro festivali düzenleme fikrinin nasıl oluştuğunu, şöyle açıkladı “2013 yılında kurduğumuz Mersin Tiyatro Derneği, kentteki tiyatro sanatçılarının birleşmesini, sorunlarına ortak çözümler üretmesini, dayanışmasını sağlayarak, hem mesleki, hem de ortaya çıkardıkları eserler anlamında niteliksel bir fark yarattı. Hem kendimizi yani dernek çatısı altındaki grupları hem de şehrimizdeki tiyatro izleyicisini besleme, farklı çalışmalardan, oyunlardan, mesleki gelişmelerden haberdar etmek, tiyatroya ilgi duyan herkesi bir hafta boyunca tiyatroyla buluşturma istiyoruz. Amaçlarımız ise; Mersin’de nitelikli tiyatronun gelişimine katkı sağlamak, var olan izleyici kitlesini daha da çoğaltmak ve elbette genç tiyatro sanatçılarının yetişmesine aracı olmak”.

‘FESTİVALİN YAPILMASI EN ÇOK İSTENİLEN ŞEYDİ’

Festivali düzenlerken nasıl bir süreç izlediklerini anlatan Yıldırım: “Derneği kurduğumuzda yaptığımız ilk şey, kentimizde tiyatronun durumunu anlamaya ve neye ihtiyacı olduğunu görmeye yarayan bir anket düzenlemek oldu. Bu anket sonucunda birçok veri elde ettik. Ankette nitelikli ve geleneksel bir tiyatro festivalinin yapılması en çok istenilen şeydi. Bizde bunu önümüze bir hedef olarak koyduk ve gücümüz oranında gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili birçok kurumla resmi yazışmalar yapıldı. Fakat sonrasında anlayamadığımız şekilde, desteğini istediğimiz kurumlar festivalin kendi bünyelerine almak üzere bize dayatmalarda bulundu. Dernek olarak buna karşı çıktık. Gönüllülük temelinde ikna edebildiğimiz kurumlardan sponsor desteği alarak ilk festivalimizi 2015 yılında gerçekleştirdik. Festivalimiz Mersin kamuoyunda yoğun bir ilgiyle karşılandı. Buda bizi tüm zorluklara rağmen bundan sonraki festivalleri de gerçekleştirme konusunda kamçıladı. Bu yıl üçüncüsünü yapacağımız festivalimize Mersin Yenişehir Belediyesi, derneğimizle imzaladığı bir protokol anlaşmasıyla salon vererek destekledi” dedi.

ONUR VE EMEK ÖDÜLLERİ VERİLECEK

Yıldırım, festivalde yer alan grupları ve atölyeleri, festival programını şöyle açıkladı: “Festival 18 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’deplaket töreni ve kokteyl ile Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde başlıyor. Bu törende festivalimizin Onur ve Emek ödüllerini takdim edeceğiz. Onur ödülümüz Tarsus doğumlu tiyatrocumuz Şavaş Başar’a, emek ödülümüzü ise Mustafa Avkıran’a  verilecek.  19 Kasım Pazar günü Yenişehir Nikah Salonu’nda saat 19.30’da Ankara ekibi Karınca Yapım, ‘Bir Kaburga Sancısı’ adlı oyunu, 20 Kasım Pazartesi günü Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de  İzmir ekibi  Roket Yapım  tarafından ‘Kül Kızı’ adlı oyunu,  21 Kasım Salı günü Yenişehir Nikah Salonu’nda saat 20.00’de İstanbul ekibi Seyyar Sahne tarafından ‘Dirmit - Sevgili Arsız Ölüm’ adlı oyunu,  22 Kasım Çarşamba günü Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da İstanbul ekibi Krops Tiyatro tarafından ‘Hiç Kimsenin Öyküsü’ adlı oyunu, 23 Kasım Perşembe günü Yenişehir Nikah Salonu’nda saat 19.30’da Ergün Özfırıncı tarafından ‘Adanalıyııkkkk’ isimli stand-up gösterisini, 24 Kasım Cuma günü yine Yenişehir Nikah Salonu’nda saat 19.30’da Eskişehir ekibi Oyun İşleri tarafından ‘Tefeci’ adlı oyunu, 25 Kasım Cumartesi günü ‘Tefeci’ isimli aynı oyun saat 18.00’da Silifke Belediyesi Kültür Merkezi’nde, 26 Kasım Pazar günü Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de İstanbul ekibi Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu tarafından ‘Kim Var Orada - Muhsin Beyin Son Hamleti’ adlı oyunu ile yer alacak. 

Festival boyunca birçok atölye de gerçekleştireceğiz. Zeynep Kımız Bozkır tarafından ‘Forum Tiyatro’ atölyesi, 19 Kasım Pazar günü ve 21 Kasım Salı günleri arasında 10.00- 12.00, 13.30- 17.00 saatleriarasında Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde,  ‘Tiyatro Yazarlığı’ başlığındaZana Kılıç ve Birol Tezcan yönetiminde, 20 Kasım Pazartesi ve 22 Kasım Çarşamba günleri arasında saat 14.00- 16.00 saatleriarasında Kültürhane’de, ‘Ses, Beden, Nefes, Tai Che’ konularında Mutlu Polat’ın yönetiminde, 21 Kasım tarihinde saat 10.00- 12.00 ve 13.30-17.00 saatleri arasında Agon Küçük Sahne’de, ‘Stanislavski Oyunculuğu’ atölyesi 25 Kasım Cumartesi günü 13.30- 17.00 saatleri arasındaNihat Çapar’ın yönetiminde Agon Küçük Sahne’de,  ‘Takım Oyunculuğu’ atölyesi  Derman Atik yönetiminde Agon Küçük Sahne’de, 23 Kasım Perşembe günü 13.00- 17.00 saatleri arasında yapılaca”.

Mersin Tiyatro Derneği Başkanı Salih Yıldırım atölyelerin ücretsiz olduğunu ve oyunların ise sembolik bir ücrette olduğunu belirtti ve herkesi festivale destek vermeye, keyifli anlar yaşamaya davet etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Göteborg’da Avrupa Birliği zirvesine karşı alternatif zirve

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa