17 Kasım 2017 13:45

‘Atatürk zimmetine para geçirdi’ diyen akademisyene hapis

Atatürk ve İnönü'nün zimmetine para geçirdiğini iddia eden İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Sağlam 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Atatürk zimmetine para geçirdi’ diyen akademisyene hapis

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam hakkında açtığı "Atatürk ile İnönü'ye hakaret ve iftira" davası sonuçlandı. Bakırköy 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, mahkeme Öğretim Üyesi Hakan Sağlam'a iki yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın sabıkasının olmamasını dikkate alarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü.

‘İFTİRAYA HAYIR!’

Dava sonrası açıklama yapan CHP'li Yarkadaş, "Her türlü eleştiriye 'evet.' Ancak hakaret ve iftiraya 'hayır' dedi.

Yarkadaş şöyle konuştu: "İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Hakan Sağlam, Atatürk ve silah arkadaşı İsmet İnönü'nün, Hint halkının, kurtuluş savaşımız için gönderdiği 5700 altını ve toplanan paraları zimmete geçirdiği iftirasını atmıştı. ATV'de atılan bu alçak iftira ve yalanı önce RTÜK'e, ardından ise savcılığa şikayet ettik. RTÜK, başvurumuz sonrası AKP'li üyelerin karşı çıkmasına rağmen, CHP, MHP ve HDP'li üyelerin oyuyla ATV'ye 15 bin TL para cezası verdi."

‘O YALANI SÖYLEYENLERE DERS OLSUN’

Mahkemenin atılan iftiraya ilişkin kovuşturmayı ise bugün karara bağladığını belirten Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti: "Avukatımız Turan Aydoğan, hakaretin edildiği, iftiranın atıldığı ilk gün, Hakan Sağlam'ı şikayet etti. Bakırköy 41. Asliye Ceza Mahkemesi, bu sabah kovuşturmayı bitirdi. Mahkeme, sanık Mehmet Hakan Sağlam'ın hakaret ve iftira suçunu işlediğine hükmetti. Hakim, sanığa iki yıl hapis cezası verdi. Daha sonra ise cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. Hükmün açıklanmasını da erteledi. Bu karar, Atatürk ve İnönü'ye yönelik
'Kurtuluş Savaşı'nda zimmetlerine para geçirdikleri'ne ilişkin alçak iftirayı atanlara ders olsun. Toplumun ortak değeri büyük önder Atatürk'e ilişkin verilen bu karar emsaldir... Bu yalanı tekrar edenler de aynı cezayı alacaktır."

Atatürk'e yönelik siyasi eleştiri ile hakaretin arasında kalın bir çizgi olduğunu belirten Yarkadaş şöyle konuştu: "Atatürk ve İnönü'yü siyaseten eleştirebilirsiniz, ancak hakaret edemez iftira atamazsınız. Büyük önder ile silah arkadaşlarını zimmetle suçlamanın düşünceyi ifade özgürlüğü ile bir bağı yoktur. Kanıtlayamadığın iddia, bilgi değil iftiradır. Atatürk ve silah arkadaşlarına atılan hiçbir iftira da cezasız kalmayacaktır."(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

ABD: S-400'ler alınırsa NATO teknolojisine erişim kısıtlanır

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa