17 Kasım 2017 13:26

ABD: S-400'ler alınırsa NATO teknolojisine erişim kısıtlanır

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Türkiye'nin S-400'leri alması halinde NATO teknolojisine erişiminin kısıtlanacağını söyledi.

ABD: S-400'ler alınırsa NATO teknolojisine erişim kısıtlanır

Paylaş

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması halinde Türkiye'nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada NATO tatbikatından çekildiklerini açıklamıştı.

Sputnik'in yansıttığı habere göre dün Dubai'de Defense News'e konuşan Grant, Türkiye'ye S-400 sistemleri alımı konusunda uyarılarda bulundu.

Grant, "Eğer Türkiye S-400'leri alırsa, NATO teknolojilerine erişimi kısıtlanır. İleriki aşamada da Türkiye'nin F-35 tipi 5. nesil bombardıman uçaklarını edinme ve kullanma imkanlarına yönelik tedbirler alınabilir" dedi.

Erdoğan son olarak yaptığı açıklamada Rusya’dan S-400 füze savunma sisteminin tedariki için, “Anlaşma tamam” demişti.

TÜRKİYE-NATO İŞ BİRLİĞİNİ CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLER

S-400 anlaşmasının hayata geçmesinin Türkiye ve NATO arasındaki askeri iş birliğini ciddi şekilde etkileyeceğini kaydeden Grant, NATO stratejisinin S-400 sistemleriyle işbirliğine izin vermediğinin altını çizdi.

Türkiye'nin muhtemel S-400 alımında ABD'nin nasıl bir yol izleyeceğini henüz belirlemediğini de söyleyen Grant, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öncelikle anlaşmanın hayata geçip geçmediğine, gelecekte bir arada nasıl işlev gösterebileceğimize bakacağız. Ancak şu an için S-400 sistemleriyle iş birliği yapamayacağımızı söyleyebilirim."

S-400'lerin Ankara'nın ilk kez gerçekleştireceği F-35 alımı üzerindeki olası etkisini de detaylandıran Grant, 2018 yılında planlanan Türkiye'ye F-35 sevkiyatıyla ilgili sorunlar çıkabileceğini kaydetti.

Bu arada ABD'li uzmanlara göre Türkiye'nin S-400 sistemlerini ve F-35 uçaklarını bir arada kullanması, Rusya'nın sistemler üzerinden elde edeceği verilerle bombardıman uçaklarının zayıf yönlerini öğrenmesine neden olur ve bu da, F-35'ler için bir felaket anlamına gelir. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘Elazığ Cezaevi'nde işkence ve cinsel saldırı var’

SONRAKİ HABER

Isparta-Antalya Karayolu ortasında yarık oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa