17 Kasım 2017 11:43

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden zeytinlik alana şantiye

İzmir Büyükşehir Belediyesi kendisine ait Urla'nın Özbek Köyü'ndeki tarım arazisine fen işleri şantiyesi kurmak için onlarca zeytin ağacını budadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden zeytinlik alana şantiye

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi kendisine ait Urla'nın Özbek Köyü'ndeki tarım arazisine fen işleri şantiyesi kurmak için yüzyıllık yaşındaki onlarca zeytin ağacını budayarak yerinden etti. Bölge halkı ise çalışmalara karşı eyleme hazırlanıyor.  

Urla'nın Özbek Köyü sınırları içerisinde yer alan 103 dönümlük zeytinlik alana İzmir Büyükşehir Belediyesi fen işleri şantiyesi kurmak için geçtiğimiz günlerde çalışmalara başladı. Urla, Karaburun ve Çeşme bölgesine hizmet götürmek için yapılacak fen işleri şantiyesi bin adet anıtlık zeytin ağacının yok edilmesi tehlikesini doğurdu.  

Daha öncesinde köye ait olan ancak büyükşehir yasasındaki değişiklikle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen tarım arazisindeki çalışmalar sonucunda yüze yakın ağaç 'kökleme' adı altında söküldü. 

Bölge halkının itirazları ve dilekçe toplaması üzerine çalışmalar şimdilik durmuş olsa proje iptal edilmezse geriye kalan ağaçlar da aynı durumla karşı karşıya kalabilir.Edinilen bilgilere göre bölgede Urla Kaymakamlığı ve İl Tarım Müdürlüğü bölgede inceleme başlattı. 

BÖLGE HALKI EYLEME HAZIRLANIYOR

Öte yandan bölge halkı zeytinlik alanda eylem yapmaya hazırlanıyor. Özbek Çevre Koruma Platformu, Urla Çevre Gönüllüleri, Urla Çevre Platformu yarın saat 10.00'da Özbek Köy Meydanı'nda bir araya gelecek. Zeytinime Dokunma çağrısı ile yapılan açıklamada "Etrafı Ege Orman Vakfı Ağaçlandırma sahası olan, çamlık, fauna ve Florya’sıyla dağ kekiklerinin yaşam bulduğu, bölgede İzmir Büyükşehir Belediyesi şantiye inşaatı için zamansız. Özbek’te yaşayanlar ve çevreciler, bu duruma karşı, doğa ve çevre dostlarını Özbek Köy Meydanına davet ediyoruz" denildi. 
 

ÖNCEKİ HABER

Kapanan ticari işletme sayısı Ekim'de yüzde 51.41 arttı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa