17 Kasım 2017 11:07

‘Çocuk yayınları için uzman raporu’ kampanyası

Pedagog Dr. Sevil Yavuz, çocuk yayınları için uzman raporu şartının kanunlaşması için imza kampanyası başlattı.

‘Çocuk yayınları için uzman raporu’ kampanyası

Paylaş

Doktor Sevil Yavuz, skandallarla gündeme gelen çocuk kitaplarıyla ilgili imza kampanyası başlattı. Pedagog, Klinik Psikolog, Akademisyen ve Oyun Terapisti Sevil Yavuz, başlattığı kampanyayla ilgili çocuk kitaplarındaki tehlikeye dikkat çekiyor ve “siz de sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız kampanyaya destek olun” diyor.

Çocuk kitaplarının psikologlar tarafından kontrol edilmesini talep eden Dr. Sevil Yavuz’un change.org’da başlattığı kampanyanın metni şöyle:
“Son birkaç gündür çocuk kitaplarında skandal gelişmeler anne babaları şok etti. Birçok anne baba ‘Bu kitaplar uzmanlar tarafından kontrol edilmiyor mu?’ diye sordu. Skandala konu olan kitaplardan birinde "Bir babanın kızına evlenme teklif ederek ensest ilişkiye özendirmesi; başka bir kitapta "Babası tarafından çocuğun kafasının kesilmesi, annesi tarafından pişirilmesi ile şiddet ve cinayet işlemeye özendirmesi anne babalarda büyük endişeye neden oldu.

Çocuk psikolojisi ve gelişimini bilmeyen yetişkinler tarafından yazılan bu kitaplar çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çocuklar travmaya çok açıktır. Özellikle somut düşünce döneminde olan küçük çocuklar okuduklarının etkisinde kalırlar.
Çocuklar okuduklarını uygularlar!
Çocuklar okuduklarını kesin doğru gibi algılar ve davranışlarına yansıtırlar. Örneğin çocuğunun başını kesen bir babanın olduğunu okuması "Ya babam bana kızar benim de başımı keserse" diye büyük bir korku neden olabilir. En kötüsü çocuk bu korkuyu içine atar ve kimseyle paylaşmadığı için bir süre sonra psikolojisi bozulur. Babasını kızdırmamak için ne yapacağını şaşır,. "Ya baban bana kızdıysa" her davranışında titremeye, geceleri gizli ağlamaya başlayabilir. Bu en basit örnekti. Başka bir örnek ise "Bir kişi hata yaptığında, demek ki başı kesiliyor" diye düşünebilir ve  kardeşini kıskan bir çocuk, kardeşine sinirlendiğinde mutfaktan bıçağı alıp kardeşinin boğazını kesebilir. Evet doğru duydunuz? Dehşet verici... Ama çocuklar işte bu şekilde her şeyden etkilenmeye hazırlar. Daha önce ben de superman gibi uçacağım deyip yüksek yerden atlayıp ölen kaç çocuk olduğunu biliyorsunuzdur.
Çocuk kitabı yazmak çok ciddi bir iştir. Çocukların düşünce yapısını ve psikolojisini iyi bilmek gerekir. Eğer bunu bilmeyen biri yazıyorsa bu konuda uzman tarafından denetlenmelidir.
Çocuklar için hazırlanan bu kitaplarda verilen sublimal, dehşet verici mesajlar çocukların bilinçaltına ekilmektedir. Bu kitaplarla büyüyen çocuklar  şiddete meyilli, sapkın davranışlar gösteren, ruh sağlığı bozuk bireyler olacaktır.
Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için  çocuklar (0-18) için basılan her türlü yayın (öykü, masal, hikaye kitabı, soru bankası, ders kitabı, vb.) içeriğinin çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında uzman bir Klinik Psikolog/Psikolojik Danışman tarafından kontrol edilmesi şartı getirilmelidir.
Bazı çocuk kanalları, çocuklar için geliştirilen bir çizgi filmi projesini kabul etmeden önce bu alanda uzman kişinin raporunu şart koşuyor. Yetkililer en kısa zamanda çocuk yayınları için de aynı şartı getirmeli ve bununla ilgili kanuni yaptırım uygulamalıdır.
Bu kadar basit bir çözüm varken bunu hayata geçirmek yerine, çocuklarımızın ruh sağlığı ile oynamamız doğru değil. Ruh sağlığı bozuk çocuklar demek, ruh sağlığı bozuk bir toplum demektir. Siz de sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız kampanyaya destek olun ve çocuk yayınları için uzman raporu şartı kanunlaşsın.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Meclis başkanı pazartesi günü seçilecek

SONRAKİ HABER

İspanya'da 107 metrelik kuyuya düşen çocuğa ulaşılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa