17 Kasım 2017 01:16

Paris'te on binler Macron'un yeni iş yasasını protesto etti

Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya gelen on binlerce kişi, Macron’un yeni iş yasasını ve uyguladığı ekonomi politikalarını protesto etti.

Paylaş

Fransa’nın başkenti Paris’te, işçi sendikalarının öncülüğünde bir araya gelen on binlerce kişi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yeni iş yasası başta olmak üzere uyguladığı ekonomi politikalarını protesto etti. Yürüyüşe işçilerin yanı sıra öğrencileri ve emekliler de katıldı.

Paris'in Republique Meydan'ında başlayan yürüyüş, Nation Meydanı'nda son buldu. Sendikalar yürüyüşe yaklaşık 40 bin kişinin katıldığını açıkladı. Eylemde “Macron halk düşmanı”, “Fransa Cumhurbaşkanı zenginlerin cumhurbaşkanı” ve “Çalışma reformu açlık, pirinç ve makarna demek” ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşındı ve yeni iş yasasına karşı sloganlar atıldı. Eylemde Macron’un iş yasasının yanı sıra, sağlık alanındaki dönüşüm ve diğer liberal ekonomi politikaları protesto edildi..

'MACRON'UN LİBERAL REFORMLARI SOSYAL BAŞARILARIMIZI YIKIYOR'

Ülkenin en büyük sendikalarından CGT’den yapılan açıklamada, “Macron cumhurbaşkanı olduğu günden bu yana ultra liberal reformlar zincirini gözlemliyoruz. Bu reformlar, toplumumuza gelişme fırsatını sağlayan, hayat ve iş kalitesini iyileştirmemize ve ömrümüzü uzatmamıza izin veren tüm sosyal başarılarımızı yıkıyor” ifadeleri kullanıldı.

YENİ İŞ YASASI NE GETİRİYOR?

Yeni iş yasası işten atmaları kolaylaştırıyor, esnek çalışmayı milyonlarca emekçi açısından tek kural haline getiriyor, iş yerlerinde sendikal örgütlemelere ciddi engel getiriyor ve kıdem tazminatlarını da önemli oranda düşürüyor. 

Yasa, Ulusal Meclis'te oylanmadan kararname ile yasalaştırıldı.

22 Eylül'de Elysee Sarayı'nda yapılan Bakanlar Kurulu'nun ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Çalışma Yasası Reformu"na ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

Hükümet önce kararnamenin içeriğini gizli tutmuş, “sosyal partner” diye tanıttığı sendikalara bile üzerinde tartışılacak bir metin sunmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Valiliği, Alman LGBTİ Film Günleri'ni yasakladı!

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da ev baskınında polis şiddeti sonucu burnu kırıldı, gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...