10 Ekim'de ambulans ihmalinin görüntüleri ortaya çıktı

10 Ekim Ankara Katliamı’nda, 6 ambulansın yurttaşların tüm ısrarlarına rağmen yaralılara müdahale etmemesi MOBESE kameralarına yansıdı.

16 Kasım 2017 21:10
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Kasım 2017 21:36
Paylaş

IŞİD’in gerçekleştirdiği 10 Ekim Ankara Katliamı’nda ortaya çıkan yeni MOBESE görüntülerinde, katliamdan sonra alana gelen 6 ambulans yurttaşların tüm ısrarlarına rağmen yaralılara müdahale etmeden uzaklaşıyor.

Barış Mitingi’ne yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce yurttaşın yaralandığı 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin Sağlık Müdürlüğünün “Ambulanslar 5 dakika sonra olay yerine gitti” açıklamasını GPS kayıtları yalanlamıştı. Dava dosyasında bulunan MOBESE kayıtları Katliam sonrası “Ambulanslar yaralı taşıdı” açıklamalarının da gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı.

ALANA 100 METRE YAKINLIKTA SADECE İZLEDİ

Tren garı çevresindeki patlamadan hemen sonraki anlara ait MOBESE görüntülerinde, miting için görevlendirilmiş bir ambulans, kortejler henüz oluşmadan Gençlik Parkı yönünde yerini alıyor. Saatler 10.04’ü gösterdiğinde ambulansa yaklaşık 100 metre mesafede 2 adet canlı bomba katliamı gerçekleştiriyor. Katliamdan sonra ambulans yerinden kıpırdamazken etraftaki yurttaşlar ambulansın hareket etmemesine tepki gösteriyor. Yurttaşların tepkisi sonucu katliam alanına hareket eden ambulans, katliam alanında “U” dönüşü yaparak hiçbir yaralıya müdahale etmeden olay yerinden ayrılıyor. Çevredeki insanlar ambulansı durdurup yaralıları ambulansa bindirmek istiyor ancak ambulans hızla olay yerinden uzaklaşıyor.

İKİ AMBULANS DA MÜDAHALE ETMEDEN GİDİYOR

Sağlık Müdürlüğünü yalanlayan görüntüler saat 10.13’te kameralara yansıyor. Olay yerine Yenimahalle yönünden 10.13’te gelen bir ambulans gar önünden bir yaralıyı alıyor. Yine Yenimahalle yönünden gelen 2 ambulans ise saat 10.16’da olay yerine ulaşıyor. Ancak bu iki ambulans da hiçbir yaralıya müdahale etmeden geldikleri gibi tekrar Yenimahalle yönüne gidiyor. Saat 10.18’de, çevik kuvvet polisinin yaralılara ve yaralılara yardım etmeye çalışan yurttaşların üzerine gaz bombası attığı dakikalarda Gençlik Parkı yönünden bir ambulans alana geliyor. Ambulansın bulunduğu yerde pankarta sarılarak taşınan bir yaralı ambulansa ulaştırılıyor. Böylelikle ilk iki yaralı patlamadan 14 dakika sonra ambulansa taşınmış oluyor.

AMBULANS OLAY YERİNE GELİYOR ANCAK BEKLİYOR

Saat 10.18’den saat 10.26’ya kadar alana herhangi bir ambulans gelmiyor. Saat 10.26’da alana Sıhhiye yönünden bir ambulans geliyor ancak bu ambulans da 3 dakika kadar olay yerinde bekliyor. Yine yaralılara yardım etmeye çalışan yurttaşların uyarıları sonucu ambulans 3 dakika sonra Katliam alanına giriyor ve bir kişi ambulansa taşınabiliyor.

AMBULANSLAR GPS KAYITLARI İÇİN Mİ GELDİ?

Saat 10.37 ve 10.44’te Yenimahalle yönünden 2 ambulans, 10.42’de Sıhhiye yönünden 1 ambulans olay yerine geliyor ancak hiçbir şekilde yaralılara müdahale etmeden uzaklaşıyor. Bu ambulanslar GPS kayıtlarında olay yerine gitmiş gözükse de yaralılara müdahale etmeden olay yerinden ayrılıyor.

Yine 10.44’te Sıhhiye yönünden gelen bir ambulans yolu kapatan TOMA sebebi ile olay yerine ulaşamıyor. Görüntülere göre 4 dakika sonra TOMA yolu açıyor ve ambulans yaralıların bulunduğu alana geçebiliyor. Saat 10.48’den sonra Sıhhiye yönünden ve Gençlik Parkı yönünden ambulanslar peş peşe gelerek yaralılara müdahale etmeye başlıyor. GPS kayıtlarına yansıyan bilgilere göre de etkili müdahalenin patlamadan 45 dakika sonra yapıldığı anlaşılıyor. (Ankara/MA)

ÖNCEKİ HABER

HDP’li Beştaş kaza yapan tarım işçilerini ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa