16 Kasım 2017 17:47

Roboski'de adalet arayışı 307. haftada: Mücadelemiz sürecek

Roboskili aileler, 307 haftadır adalet taleplerine kulak tıkayanlara karşı mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Roboski'de adalet arayışı 307. haftada: Mücadelemiz sürecek

Paylaş

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, adalet arayışının 307. haftasında bir araya gelerek açıklama yaptı. Roboski aileleri yakınlarını kaybettikten sonra adalet arayışı için her hafta bir araya gelerek açıklama yapıyor.

Aileler adına açıklamayı yapan Veli Encu, Irak ve İran’da meydana gelen deprem sonrası ırkçı söylemleri kınadı.

‘DEPREM SONRASI IRKÇI SÖYLEMDE BULUNANLARI KINIYORUZ’

Kürt bölgelerinde her deprem olduğunda ırkçı faşist söylemlerin ortaya çıktığını dile getiren  Encu, “Van depreminde de bunu gördük.Bizler bu faşist ve ırkçı tutumu sergileyen güruhları kınıyoruz.Toplumu,ırkları ve her halktan insanlar arasında ayrışmaya kutuplaşmaya zemin hazırlayan bu tutum ve tavırlar asla kabul edilemez”dedi.

‘ORTAK VE GÜÇLÜ BİR MÜCADELE BASKILARI KIRAR’

Türkiye'deki yargı ve hukuk  mekanizmasına olan  güvenalerinin sarsıldığını söyleyen Encu, “  Mücadelemizdeki kararlılığımız  Roboski'ye  adaleti getirecektir. Bizler 307 haftadır devletin savaş uçaklarınca katledilen yakınlarımız için adalet  talep ederken ülkede arkası önü kesilmeyen başka adaletsizlikler, hukuksuzluklar yaşanmaya devam ediyor.

Tıpkı biz Roboski Aileleri gibi katliamlara ve benzer adaletsizliklere maruz kalmış bütün herkesin hak hukuk mücadelesi bizim de ortak mücadelemizdir.İnanıyoruz ki ortak ve güçlü bir mücadele ile üzerimizdeki baskıları kırabiliriz.

6 yıldır çocuklarımızın ve kardeşlerimizin mezarları başında adalet mücadelesi veriyoruz. Adalet mücadelemizi görmeyenler sesimize de hep kulak tıkadılar,tıkıyorlar.34 yakınımızın katillerini koruyan aklayan taraflı yargınıza, hukuksuzluklarla ve adaletsizliklerle dolu bu düzene karşı kararlı ve haklı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” diye ifade etti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Zehra Doğan’ın resimleri Cenevre’de sergilenecek

SONRAKİ HABER

AKP'nin Osmaniye Düzce Tokat ve Amasya belediye başkan adayları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa