16 Kasım 2017 17:14

Kamboçya’da iktidar yanlısı yargıç ana muhalefeti lağvetti

Kamboçya'da Yüksek Mahkeme, ana muhalefet partisi Ulusal Kurtuluş Partisi'nin (CNRP) kapatılmasına karar verdi.

Paylaş

Kamboçya Yüksek Mahkemesi ülkedeki ana muhalefet partisini ‘vatan hainliği’ gerekçesiyle lağvetti. Davanın başvurusu ise Başbakan Hun Sen tarafından yapıldı. 

YÜKSEK YARGIÇ, İKTİDAR PARTİSİ ÜYESİ

BBC’nin haberine göre, davaya bakan yargıç iktidar partisinin üyesi. Kararın bu nedenle hükümetin lehine çıktığı ileri sürülüyor. Başbakan Hun Sen de, mahkemenin muhalefeti yasaklayacağı üzerine hayatı pahasına bahse gireceğini söylemişti. 

Muhalefete baskı uygulamakla eleştirilen Kamboçya’da son bağımsız gazetelerden biri de eylül ayında hükümetin büyük vergi cezası nedeniyle kapanmak zorunda kalmıştı.

CNRP, iktidardaki Kamboçya Halk Partisinin en büyük rakibi olarak görülüyor. Parti, 2013’teki seçimin ardından gücünü daha da artırmış, 2018’de gerçekleşecek genel seçim öncesi bu yıl yapılan yerel seçimde daha yüksek oy aldı

Reuters’a konuşan bir diplomat, bu hamlenin “Kamboçya’da muhalefeti yok edeceğini” söyledi.

ANA MUHALEFET LİDERİ TUTUKLANDI

CNRP’nin Lideri Kem Sokha da eylül ayında tutuklandı ve ABD ile iş birliği içinde hükümeti devirmeyi planlamakla suçlandı. Sokha, yasalardaki ihanet suçundan yargılanıyor.

Başbakan Hun Sen ise CNRP üyesi siyasetçileri kendi partisine geçmeye davet etti.

Hun Sen, 30 yıldan uzun süredir Kamboçya’nın başında ve dünyada en uzun süredir iktidarda olan siyasetçilerden biri. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Norveç’te ‘Özel istihdam büroları kapatılsın’ grevi

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa