16 Kasım 2017 17:05

Norveç’te ‘Özel istihdam büroları kapatılsın’ grevi

Norveçli işçiler, özel istihdam büroların kapatılması talebiyle yarım günlük grev yaptı.

Norveç’te ‘Özel istihdam büroları kapatılsın’ grevi

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

Norveç’in başkenti Oslo’da işçiler, özel istihdam bürolarının kapatılması için yarım günlük grev yaptı. 37 sendikanın desteklediği grev çarşamba günü saat 13.00’te başladı. İş bırakan işçiler, kiralık çalışma ve güvencesiz işlerin yaygınlaştırılmasına tepki gösterdi. Greve 10 binin üzerinde sendikalı işçi katıldı.

Sendikalar, özel istihdam bürolarının hastalık veya izin gibi durumlarda kadrolu çalışanların yerini aldığını ve iş sözleşmelerinin esnekleştirilmesine yol açtığını belirtiyor. 

Sendikalar, büroların inşaat sektöründe “en büyük işveren”e dönüştüğünü, güvencesiz çalışma koşulları oluşturduğunu, çıraklık eğitimi gibi mesleki eğitimleri ortadan kaldırdığını, üretkenliği azalttığını, iş gücünün kiralanmasını kazanç haline getirdiğini,  çalışma  saatleri ve fazla mesailere yönelik kuralların her gün ihlal edildiğini vurgulayarak, bu bürolarının kapatılmasını talep ediyorlar. Sendikalar, büroların kapatılmasını isterken, eylemlerinin buralarda çalıştırılan işçilere yönelik olmadığına, bu işçilerin de kalıcı ve tam kadrolu olmalarını istediklerine dikkat çekiyorlar.  

MECLİS ÖNÜNDE EYLEM 

İşçilerin iş bıraktıktan sonra Oslo’da bulanan Meclis önünde de eylem yaptılar. İşçiler “Sosyal kesintilere hayır”, “İstihdam büroları kapatılsın” pankartları taşıdılar. Burada da sendika temsilcilerinin yanı sıra Sosyalist Sol Parti ile RÖDT başkanları da birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalarda “işsiz topluma” doğru gidildiği, esnek çalışmanın arttığı belirtilerek, inşaat sektöründe kiralık işçi çalıştırma tercihinin giderek yaygınlaşmasına dikkat çekildi. Konuşmalarda kiralık işçiliğin özellikle Oslo’da yoğun olduğu, fakat tüm ülkede yasaklanması talep edildi. 

ÖNCEKİ HABER

Salıcı: ‘AK Troller’in finansmanı nasıl sağlanıyor?

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa