16 Kasım 2017 16:32

Özgecan davası temyize gidiyor

Özgecan Aslan davasında 'cinsel saldırı' cezasını bozan Yargıtayın 'Toplu taşıma araçlarının kamusal alanlar arasında değil' kararı temyize gidecek.

Paylaş

Özgecan Aslan davasında Yargıtayın ‘cinsel saldırı’ cezasını bozmasını eleştiren Avukat Sebahat Gençtarih, “Toplu taşıma araçlarının kamusal alanlar arasında olmadığı” kararını temyize götüreceklerini söyledi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan Özgecan Aslan 11 Şubat 2015 tarihinde Psikoloji bölümünde okuduğu Çağ Üniversitesinden çıkıp evine gitmek için bindiği Minibüsün Şoförü Suphi Altındöken’in cinsel saldırısına direndiği için katledilmişti. Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve kendisine yardım eden arkadaşı Fatih Gökçe’ye ‘adam öldürme’ suçundan verilen ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezaları Yargıtay tarafından onanmıştı.

Ancak Gökçe hakkında “Cinsel saldırı suçundan” verilen 24 yıl hapis kararı Yargıtay tarafından bozulmuş ve Gökçe yeniden hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme, Aslan’ın bindiği aracı kamusal alan saymayarak o konuda Yargıtayın ilamına uyulması kararını verdi ve Gökçe’yi 22 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararın 31 sayfalık gerekçesi açıklandı. MA’ya konuşan Aslan’ın avukatlarından Sebahat Gençtarih, yerel mahkemenin kararını temyiz edeceklerini söyledi. 

‘KAMUSAL ALAN KARARI BIR HANDİKAP’

Özgecan Aslan davasında toplu taşıma araçlarının “kamusal alan” olarak sayılmamasının bir handikap olduğunu ve bozma kararının çok gereksiz olduğunu dile getiren Gençtarih şunları söyledi: “Yargıtay, sadece Suphi Altındöken’in beyanlarıyla ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesinden yola çıkarak ve minibüsün okul, hastane gibi ‘Kamusal alan sayılmaması’ gerektiği yönünde bozdu. Fakat Yargıtay hiçbir dosyada uygulamadığı ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesini getirip bu dosyada uygulamaya kalkıştı. Yerel mahkeme, Yargıtaya rağmen direndi; fakat toplu taşıma araçlarının kamusal alanlar arasında olmadığı yargısına vardı.” (Mersin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güvenpark katliamı davasında 1 tahliye

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...