16 Kasım 2017 16:02

‘IŞİD’in kullandığı dernekler neden hâlâ faaliyette?’

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “IŞİD faaliyetleri yürüten derneklere karşı mücadele etmemenizin nedeni nedir?” diye sordu.

Paylaş

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “IŞİD faaliyetleri yürüten derneklere karşı mücadele etmemenizin nedeni nedir?” diye sordu.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center’ın, “Suriye ve Irak’ta IŞİD adına savaşıp ülkelerine geri dönenler arasında Türk pasaportu taşıyan yaklaşık 900 IŞİD militanı herhangi bir engele takılmadan Türkiye’ye dönüyor” iddiasını HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul Meclis gündemine taşıdı. Son günlerde IŞID’e yönelik güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonları da hatırlatan Toğrul, “Bu operasyonlar olsa da IŞİD örgütlenmesiyle adı açığa çıkan ve katliam dosyalarına dahi yansıyan derneklerin, İçişleri Bakanlığına bağlı Dernekler Dairesi Başkanlığının 13 Kasım tarihli güncel verilerine göre; halen resmi olarak faaliyetlerini sürdürdükleri basına yansımıştır.” dedi. 

‘BU DERNEKLERE NEDEN GÖZ YUMULUYOR?’

Antep’te OHAL’in ilk 5 ayında toplamda 40 derneğin kapatılmasına rağmen, IŞİD’in örgütlenme aracı olarak kullandığı iddia edilen derneklerin faaliyetlerini sürdürdüğünü söyleyen Toğrul, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:  

 “OHAL’in ilan edilmesiyle birlikte Gaziantep’te kaç derneğin faaliyetlerine son verildi? Ve bu derneklerden kaçının IŞİD terör örgütüyle bağlantısı bulunmaktadır?

* Yunus Durmaz ve Bahaa Alden Najeep’in kurucu üyesi ve dernek başkanlığını yapmış oldukları derneklerin kapatılmamasının nedeni nedir? IŞİD faaliyetleri yürüttüğü düşünülen söz konusu derneklerin kapatılmasına dair bir yaptırımınız olacaktır? 

* Gaziantep’te çoğu çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği bir Kürt düğününün faillerinden olduğu düşünülen ve “IŞİD üyeliği” gerekçesiyle gözaltına alınan Suriyeli Gençleri Geliştirme ve Eğitim Derneğinin Başkanı Bahaa Alden Najeep’in akıbeti ne olmuştur? 

* İnsan Hakları Ortak Platformunun sadece OHAL’in ilk 5 ayına ilişkin raporunda 1425 dernek kapatıldı. Bu kadar dernek OHAL gerekçesiyle kapatılmasına rağmen IŞİD ile bağı aleni olan derneklerin kapatılmamış olmasının nedeni nedir?

* Hükümetiniz sürekli IŞİD terör örgütüyle mücadele ediyoruz demesine rağmen IŞİD faaliyetleri yürüten dernekleri karşı mücadele etmemesinin nedeni nedir? IŞİD’in açık bir örgütlenme aracı olarak kullanmış olduğu derneklerin faaliyetlerini rahatlıkla sürdürtmelerine göz yumulmasının nedeni nedir?” (Diyarbakır/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’den Öcalan’a yönelik tecridi durdurma çağrısı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...