16 Kasım 2017 15:59

HDP’den Öcalan’a yönelik tecridi durdurma çağrısı

HDP’li Meral Danış Beştaş Öcalan’a yönelik uygulamanın hukukla, uluslararası sözleşmelerle açıklanacak hiçbir tarafının olmadığını söyledi.

HDP’den Öcalan’a yönelik tecridi durdurma çağrısı

Paylaş

HDP Kadın Meclisi’nin “Bu böyle gitmez” kampanyası kapsamında HDP Adana İl Binası’nda Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit uygulaması ile ilgili panelde konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Öcalan’a yönelik uygulamanın hukukla, uluslararası sözleşmelerle açıklanacak hiçbir tarafının olmadığını belirterek uygulamanın siyasi nedenlere dayandığını ifade etti. Kürt sorununu çözümünün diyalog yoluyla olabileceğini dile getiren Beştaş, “Başka çözüm yoktur. Bugün bizi dinlemeyenler yarın yine bu yola dönecekler. Zaman ne kadar gecikirse o kadar fazla can toprağa düşüyor, cezaevlerinde eziyetler artıyor” dedi. 

‘HDP ÇÖZÜME KATKI SUNAN PARTİ OLDU’

Çözüm sürecinde de kendilerinin çözüme katkı sunan parti olduğunu dile getiren Beştaş, kendileri aynı noktada dururken dün Öcalan’a methiyeler dizen AKP temsilcilerinin ve yazarların bugün tam tersi bir konumda olduklarını belirterek “Biz de HDP olarak demokratik siyaseti savunan, çözümü diyalogda arayan bir parti olarak tecride son verilmesini talep ediyoruz” dedi. Öcalan’ın milyonların ‘irademdir’ diye imza toplayıp meclise gönderdiği bir kişi olduğunu ifade eden Beştaş, Öcalan’ın tecrit altında tutulmasının milyonların iradesinin tecrit altında tutulması anlamına geleceğini söyledi. 

‘ÇÖZÜM SÜRECİNDE İNSANLARIN YÜZÜ GÜLÜYORDU’

Eylül 2016’dan beri Öcalan’dan haber alınamadığını dile getiren Beştaş, hava bozuk, koster bozuk gerekçeleri ile Öcalan’a yönelik avukatı ve ailesi ile görüştürmeme uygulamasının OHAL’den “KHK kapsamında Bursa İnfaz Hakimliği’nin kararı ile göstermiyoruz” şeklini aldığını ifade etti. 2013’te başlayan barış sürecine vurgu yapan Beştaş, “İlk defa 2013’te iki taraflı ateşkes ilan edildi. Diyalog ve görüşmeler başladı. Barış sürecinde ölüm haberleri gelmedi. İnsanlar geleceğe daga güvenle baktı. Demokratik alan o kadar hızla gelişti ki insanların yüzü gülüyordu” dedi. 

‘ACILARIN MESAFESİNİN KÜÇÜLMESİNDE HALKIN MÜCADELESİ ÖNEMLİ’

Barış sürecinde devlet yetkililerinin İmralı’da Öcalan’la görüştüğünü ifade eden Beştaş, “İlk defa bir sarayda, devletin en üst yetkililerinin, Başbakan yardımcısı düzeyinde Dolmabahçe mutabakatı açıklandı. Bunu TV’ler canlı yayında verdi” dedi. HDP’nin yüzde 10 barajını aşarız iddiasından sonra AKP’nin sorunun çözümünün kendilerine siyasi olarak kaybettirdiğini düşünerek “Çözümü buz dolabına kaldırıyoruz” dediğini hatırlatan Beştaş, itiraz edenin kendisini dört duvar arasında bulduğu, İmralı’daki tecridin tüm Türkiye’ye yayıldığı bir süreçten geçildiğini söyledi. Bu süreci halkla birlikte aşacaklarını ifade eden Beştaş, “Burada yurttaşların rolü büyük. Onların mücadelesi bu acıların mesafesini küçültecek” dedi. (Adana/EVRENSEL)
 
 

ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de PKK saldırısı: 2 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa