16 Kasım 2017 15:32

Aşırı sağcılar, Twitter'daki 'mavi tik'lerini kaybetti

Twitter, 'doğrulanmış kullanıcı' olmanın koşullarını değiştirdi ve bazı ırkçı hesapların 'mavi tik'ini geri aldı. (Kolaj: BBC)

Aşırı sağcılar, Twitter'daki 'mavi tik'lerini kaybetti

Paylaş

Sosyal paylaşım ağı Twitter, aşırı sağcı bir isme “doğrulanmış kullanıcı” hakkı verdiği için sert eleştirilere uğradıktan sonra, "mavi tik" işaretiyle belirttiği “doğrulanmış kullanıcı” olmanın koşullarının değiştiğini açıkladı.

Twitter'dan yapılan açıklamada, “Doğrulanmış kullanıcı olma koşullarını tekrar gözden geçiriyoruz ve belirli kurallara uymayan davranışlarda bulunan kullanıcıların doğrulamasını geri alacağız” denildi.

Şirket bundan sonra “nefreti ve/veya şiddeti körükleyen, nefret gruplarını destekleyen, başkalarını tahrik ve taciz eden paylaşımlar yapan” kullanıcıların doğrulamalarının geri alınacağını belirtti.

Beyaz ırkçı Richard Spencer, aşırı sağcı Laura Loomer ve İngiliz Savunma Birliği kurucusu Tommy Robinson’un da aralarında olduğu bazı isimlerin doğrulamaları kendilerine bir bildirim mesajı gönderilerek geri alındı.

Twitter, Ağustos ayında Charlottesville’de gerçekleşen aşırı sağcı bir yürüyüşün organizatörü Jason Kessler’e “doğrulanmış kullanıcı” unvanı verdiği için sert eleştiriler almıştı.

Karar sonrası, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter paylaşımları ve ABD’de Twitter paylaşımından hakaret içerikli konuşan siyasetçilerin doğrulanmış hesapları da sorgulanıyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de inşaat işçisi iskeleden düşerek yaralandı

SONRAKİ HABER

Jinnews muhabirleri Canözer ve Elyakut serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa