16 Kasım 2017 14:42

Barolar Birliği'ne 'adalet ve özgürlük' çağrısı

Adale Nöbeti'nde Barolar Birliği'ne "Adalet ve özgürlük yürüyüşünde kararlı adımlar atma' çağrısı yapıldı.

Paylaş

Çok sayıda hukuk örgütünün tutuklu meslektaşları ile dayanışmak ve durumlarına dikkat çekmek amacıyla başlattığı Adalet Nöbeti, 33'üncü haftasında devam etti. Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde gerçekleştirilen eyleme, çok sayıda avukat katıldı. Themis Heykeli önünde yapılan eylemin ardından adliyenin C kapısında basın açıklaması yapıldı. "Herkes için adalet" pankartının açıldığı açıklamada, tutuklu avukatlar Akın Atalay, Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaşın fotoğraflarının yer aldığı dövizler de taşındı. 

'HUKUK YOKSA KAOS OLUR'

Açıklamayı yapan İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Aydeniz Alisbah Tuskan, avukatların adalet savaşçıları olduğunu belirterek, hak duygusunun adaletin temeli olduğunu söyledi. Baroların meslek düzenini koruyan, mesleğin, adaletin amaçlarına uygun, onurla yapılmasını sağlayan kamu kurumları olduğuna dikkat çeken Tuskan, "Güçlülerin zayıfın üzerinde her türlü baskıyı yaptığı, herhangi bir koruma mekanizması olmayan bir toplumda kaos olur. Devlet hukuka riayet eder. Hukukun egemen olmadığı ve dürüst hukukçuların olmadığı toplumlar bölünmüştür" dedi.  

'BAROLAR BİRLİĞİ REJİMLE UZLAŞMAKTAN VAZGEÇMELİ'

Ardından konuşan Avukat Ercan Kanar ise, eleştiren ve muhalif olan herkesin iktidara göre düşman sayıldığını ve o şekilde bir hukukun uygulandığını vurguladı. Meclis'te sarf edilen sözlerin dışarıda tekrarlanmasının suç olmadığını ifade eden Kanar, "Milletvekillerinin tutukluluğuna son verilmeli ve yapay davalar düşmelidir" ifadelerini kullandı.  

Tutuklu gazeteci, yazar ve meslektaşlarının derhal serbest bırakılması gerektiğini kaydeden Kanar, "Barolar Birliği yönetimi hukuk kurumları üzerindeki baskılara sessiz. Bu sessizlik barolar tarihine kara sayfa olarak geçecektir" dedi. Kanar, Barolar Birliği yönetimine de "Barolar Birliği yönetimini baskıcı rejimle uzlaşmaktan derhal vazgeçip, adalet ve özgürlük yürüyüşünde kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz" diye seslendi. 

Açıklamanın ardından grup alkışlarla adliye binasına geçti. (İstanbul/MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkemelerde çocuk istismar davaları arttı

SONRAKİ HABER

ABD'nin 11 askerinin İran saldırısında beyin sarsıntısı geçirdiği ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...