16 Kasım 2017 14:17

Yargıtay 'Katil Erdoğan' sloganı için ceza istedi

Yerel mahkemenin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği  'Katil Erdoğan' sloganı ile ilgili beraat kararını bozan Yargıtay ceza verilmesini istedi

Paylaş

Yerel mahkemenin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği  'Katil Erdoğan' sloganı ile ilgili beraat kararını bozan Yargıtay ceza verilmesini istedi. 

28 Aralık 2011'te yaşanan ve 35 kişinin ölmesi ile sonuçlanan Roboski Katliamı ülke genelinde olduğu gibi Aydın'da da siyasi partiler ve insan hakları örgütleri tarafından protesto edilmişti. 

Eylem esnasında “Katil Erdoğan” sloganları atıldığı iddiasıyla basın açıklamasına katılan 7 kişi hakkında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiası dava açılmış, açılan dava sonucunda Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi beraat kararı vermişti. 

‘Katil Erdoğan’ sloganın bir hakaret olmadığını belirten yerel mahkeme kararında "bu olayın aydınlatılarak faillerinin tespitinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanının yetki ve sorumluluğu içinde olduğu, sanıkların da bu bilinç ve irade ile katılana bir tür sorumluluğunu hatırlatmak suretiyle göreve çağırma amacıyla bu sözü söyledikleri...”  ifadelerine yer verdi. 

YARGILAMA SÜRECİ SİL BAŞTAN

Karar Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları tarafından temyize taşındı. İtirazları inceleyen Yargıtay 18. Ceza Dairesi geçtiğimiz günlerde hükmün bozularak yargılama sürecinin baştan başlaması yönünde karar verdi. 

Kararda "Kanuna aykırı ve katılan Recep Tayyip Erdoğan vekilinin temyiz nedenleri ile tebliğnamedeki düşünce yerinde görüldüğünden başkaca yönleri incelenmeksizin hükümlerin bozulmasına, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak söndürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir" denildi. (Aydın/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Hem yeşili yok et hem kıyıları doldur'

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...