16 Kasım 2017 12:14

EMO'nun düzenlediği EEMKON 2017 başladı

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen EEMKON 2017 Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesinde başladı.

EMO'nun düzenlediği EEMKON 2017 başladı

Paylaş

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi (EEMKON 2017) Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesinde başladı. 3 gün sürecek kongrede 7 sempozyumda gerçekleştirilecek 61 oturumda 231 konuşmacı sunum yapacak. Kongre açılışında hükümetin TMMOB'ye yönelik girişimlerine, OHAL'in sürdürülmesine tepki gösterildi. 

KAMU YARARINA MÜHENDİSLİK

Açılış konuşmasını yapan EMO İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy, "KHK'lerle keyfi uygulamalar yapılıyor. Savaşa karşı barıştan tavır koyan tüm yurttaşlar gibi biz de 'Tek adam diktatörlüğüne hayır' diyerek bunu yapmaya devam ediyoruz" dedi. EMO olarak üyelerinin mesleki yeterliliklerinin geliştirmekte olduklarını söyleyen Celepsoy şöyle devam etti: "EMO'nun en önemli görevlerinden biri kamu denetimidir. Devlet ve özel sektör uygulamalarında eksik hatalı durumları uyarırken kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatmada etkin bir rol oynamaktadır. Medyaya da uzman görüşüyle katkı sağlamakta, yetkililerinin yanlışını düzeltmektedir. Tarımsal ve endüstri alanında üretimin artmasında, sanat alanında etkinliklerde bulunur. Yerel kaynaklardan enerji üretilmesi için alternatif öneriler sunar. Nükleer santrallere karşı çıkar. Nükleer santrallere karşı çıkmaya demokratik olarak devam edecektir."

Uzunca bir süredir TMMOB'nin topun ağzında olduğunu söyleyen Celepsoy, "İktidar 12 Eylül'ün bile gündeme getirmediği şekilde denetime almak istemektedir. Kendi Belediye başkanlarını görevden alanlar Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu'nu görevden almaya çalışmıştır. Biz onlarla omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

OHAL'E KARŞI MÜCADELE ÇAĞIRISI

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder de 3 Kasım'da DİSK, KESK ve TTB ile toplumun tüm kesimlerine seslenerek yaptıkları "OHAL ve KHK rejimine karşı ortak mücadele" çağrısını birkez daha yineledi. 

ENERJİDE PİYASALAŞMA SORUN YARATTI

"Enerji alanındaki 20 yıldır serbestleştirilme sıkıntılar yaratmıştır. Geçen kış sanayi bölgelerinde elektrik verilememiştir" diyerek konuşmasına devam eden Önder, "Ülke ekonomisi için büyük kayıptır ve risk devam etmektedir. Kar güdüsünün temel olduğu açmazda yatmaktadır. Nükleer santrallere yüksek miktarlarda alım garantisi verilmiştir. Şimdi de arz fazlası yüksek olduğu gerekçesiyle alım garantisi verilmiştir. Yenilenebilir enerjiye verilen desteğin son verileceği açıklanmaktadır. Şirket çıkarlarını savunan adı serbest kendisi yandaş piyasadır. Kamu idaresinin kamu yararı değil, şirketleri gözettiği açıktır. Yaz saati uygulamasında olduğu gibi halk ve hukukla inatlaşılmaktadır. 

Bu yüzden TMMOB'a idari vesayet konulmasına yönelik girişimlerle karşılaşıyoruz."

TMMOB CEZALANDIRILMAK İSTENİYOR

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Göltaş ise şöyle konuştu: "Gerici ve piyasacı iktidar TMMOB odalarımızı yağma ve talana karış duruşu nedeniyle cezalandırmak istiyor. Acımasızca ve vahşi bir program uygulanıyor. İmar planlarından özelleştirmelere, HES'lere, nükleer santrallere, meraların zeytinliklerin korunmasına, özetle memleketin taşına toprağına sahip çıkmak üzere taraf olduk ve olmaya devam edeceğiz. Asla halktan yana tavır almaktan geri adım atmadık." (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Günay Karakuş’tan umudun resimleri

SONRAKİ HABER

İskenderun’da Suriyeli inşaat işçisi iş cinayetinde hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa