16 Kasım 2017 10:13

Emek ve meslek örgütleri: OHAL değil demokrasi istiyoruz

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ kampanyası ile Tüm işçiler OHAL'i kaldırmak için mücadeleye çağıracak.

Emek ve meslek örgütleri: OHAL değil demokrasi istiyoruz

Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) ortaklaştığı, “OHAL değil demokrasi istiyoruz” kampanyasını başlatırken işçi ve emekçiler alanlara çıkmak için hazırlığa başladı. 

2 Aralık'ta Ankara'da, 17 Aralık'ta ise İstanbul'da kitlesel etkinlikler düzenlemek için çalıştıklarını ifade eden emek örgütleri, ardından ise İzmir ve Ankara'da mitingler düzenlemeye hazırlanıyor. OHAL'in kaldırılması için tüm demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilere çağrıda bulunan emek örgütleri, referandum sürecindeki gibi bir birliktelik ile OHAL'in kaldırılmasının mümkün olduğuna dikkat çekti. 

'DEMOKRASİ İŞÇİNİN EKMEĞİDİR'

Temel taleplerinin "OHAL değil demokrasi" olduğunu vurgulayan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "81 ilde kampanyayı örgütleyeceğiz ve çalışma yapacağız. DİSK olarak sokak sokak, ev ev çalışacağız. Tüm işçileri ve emekçileri emeğine, ekmeğine sahip çıkmaya çağıracağız" dedi. Başta Türk-İş üyesi işçiler olmak üzere hangi sendika üyesi olduğuna bakılmaksızın seslendiklerini dile getiren Çerkezoğlu, "Demokrasin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz, emeğin hakları olmadan da demokrasi olmaz. Barışın ve demokrasin olmadığı yerde işçinin hakları gün geçtikçe küçülür. Demokrasi işçinin ekmeğidir. O yüzden tüm işçileri OHAL'i kaldırmak için mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu. 

'TÜM GÜCÜMÜZÜ SOKAKTA GÖSTERECEĞİZ'

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Genel Sekreteri Dersim Gül de, OHAL’den kurtulmak isteyen herkesle birlikte mücadele edeceklerinin altını çizerek, "Bildiri dağıtımlarından, toplantılar birçok eylem ve etkinlik düzenleyeceğiz. Bu süreçte iktidarın OHAL'i uzatacağı yönünde beyanlarda bulunması halinde ise tüm gücümüzü sokakta göstereceğiz" diye belirtti. 

'OHAL SAĞLIĞA ZARARLIDIR'

OHAL'in yıllarca Kürt illerinde yarattığı tahribatın son bir yılı aşkındır tüm Türkiye'ye yayıldığını belirten İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Samet Mengüç, "OHAL sağlığa zararlıdır" tanımlamasında bulundu. Yargı sistemine olan güvensizliği de hatırlatan Mengüç, şöyle dedi: "Yargısız infaz derken sadece bir insanın yaşamına son verilmesi anlaşılmamalıdır. Bir insanın işinden aşından edilmesi de yargısız infazdır. O yüzden derhal bu uygulamalara son verilmelidir. Tüm hekimleri ve demokrasi mücadelesinde yer alan herkesi OHAL'i kaldırılması için mücadele etmesi gerekir." 

'OHAL'İN UZATILMASINA KARŞI HAZIRLIKLIYIZ'

KESK MYK Üyesi ve Eğitim, Örgütlenme ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit ise, OHAL'den en fazla etkilenen kesimlerin işçi ve emekçilerin olduğunu vurgulayarak, 4 bin 99 üyelerinin OHAL sonrası yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edildiğini hatırlattı. İktidarın OHAL'i uzatma girişimine karşı ise hazırlıklı olduklarını dile getiren Yiğit, "Bir milyon kişinin katılacağı anketler düzenleyerek halkın gerçek talebinin ne olduğunu araştıracağız. Verileri ile OHAL'in kaldırılması gerektiğini kanıtlayacağız" dedi. (İstanbul/MA) 
 

ÖNCEKİ HABER

GMİS’ten ‘destek’ teşekkürü

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa