16 Kasım 2017 05:41

AKP demokrasisi: Reddedilmiştir!

AKP, 2017 yılında muhalefetin ‘araştırılsın’ dediği bireysel silahlanma, kadın cinayetleri, Paradise Belgeleri gibi konularda birçok önergeyi reddetti

AKP demokrasisi: Reddedilmiştir!

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Hiçbir konu hakkında Meclis araştırması açılmasını istemeyen AKP hükümeti bu yıl sadece  uyuşturucu ve bonzai kullanımı, üzüm üreticilerinin sorunları, çölyak hastalığı ve yurt dışına kaçırılan kültür varlıkları konularında Meclis araştırması açılmasını kabul etmiş. 

Meclise sunulan araştırma önergelerinin neredeyse çoğu AKP oylarıyla reddediliyor ya da Meclis Başkanlığı tarafından tüzüğe uygun olmadığı gerekçesiyle iade ediliyor. Bugüne kadar, IŞİD ve TAK tarafından düzenlenen bombalı saldırılar, Manisa’da yemekten zehirlenen askerler, maden işçilerinin çalışma koşulları, iş cinayetleri  Aselsan çalışanlarının şüpheli ölümleri, “Çözüm müzakerelerini sona erdiren olay” olarak anılan Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi, çocuk istismarlarının araştırılması, kadın cinayetlerinin araştırılması, bireysel silahlanma ve Başbakanın araştırılsın dediği Paradise Belgeleri gibi Meclis tarafından araştırılması istenilen olaylar en çok tartışılan konular oldu. Geçtiğimiz günlerde ise HDP’nin soru ve araştırma önergelerinin Meclis Başkanlığınca sürekli reddedilmesinin gerekçelerinin araştırılması talebiyle Meclise sunduğu araştırma önergesi de reddedildi. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş 26. Yasama Dönemi’nde 100 araştırma önergesi, 4 adet gensoru, 746 soru önergesi, 25 sözlü soru önergesinin iade edildiğini açıkladı. İadelerin gerekçesi ise “işkence”, “cinayet”, “yargısız infaz”, “hak ihlali” kavramlarının kullanılması olarak gösteriliyor. 

BİR YILDA SADECE 4 KONU KABUL EDİLMİŞ

Peki Mecliste hangi konuların araştırılması kabul ediliyor? Meclisin internet sitesinde yayımlanan verilere göre; 2017 yılında bazen birlikte, bazen ayrı imzalarla CHP, HDP, MHP ve AKP tarafından verilen meclis araştırma önergelerinden sadece uyuşturucu ve bonzai kullanımı, üzüm üreticilerinin sorunları, çölyak hastalığı ve yurt dışına kaçırılan kültür varlıkları konusundaki 21 Meclis araştırması açılması kabul edilmiş. Son seçimden bu yana ise sadece 8 Meclis Araştırması Komisyonu kurulmuş. Bu yıl  uyuşturucu ve bonzai kullanımı, üzüm üreticilerinin sorunları, çölyak hastalığı ve yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarına ilişkin komisyon kurulurken, geçen yıl çocuklara yönelik istismarların araştırılması, ‘FETÖ’ ve darbe girişiminin araştırılması, 2015 yılında ise aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar boşanmalar konularında komisyonlar kurulmuş.

KABUL EDİLMEYİNCE YAYIMLANMIYOR

Öte yandan vatandaşın Mecliste çalışmalarını takip edebilmesi için milletvekillerinin soru önergeleri, basın açıklamaları, meclis araştırma önergelerinin yayımlandığı Meclis sitesinde reddedilen Meclis araştırma önergelerinin gizlenmesi dikkat çekiyor. Meclis araştırması önergeleri, yazılı ve sözlü soru önergeleri ile ilgili her bilgiye ulaşılabilirken reddedilen veya iade edilen önergeler Meclis dışından siteye giren kullanıcılar tarafından görülemiyor.

ÖNCEKİ HABER

ABD'de Ekim Devrimi etkinliği: 'Birleşmeliyiz' çağrısı

SONRAKİ HABER

Coca Cola işçilerinden direnişteki Cargill işçilerine ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa