16 Kasım 2017 08:42

İranlı sporcu, madalyasını depremzedeler için satışa koydu

İranlı olimpiyat şampiyonu halterci Kianoush Rostami, Rio 2016'da kazandığı altın madalyayı depremzedelere yardım için satışa koydu.

İranlı sporcu, madalyasını depremzedeler için satışa koydu

Paylaş

İranlı olimpiyat şampiyonu halterci Kianoush Rostami, Rio 2016'da kazandığı altın madalyayı, İran-Irak sınırında meydana gelen ve 500'den fazla insanın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan 7,3 büyüklüğündeki depremden etkilenenlere yardım için açık arttırmaya koydu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göer 26 yaşındaki sporcu, açık arttırmayı Instagram hesabından duyurdu.

Depremden en çok etkilenen yerlerden olan Kirmanşah'ta büyüyen sprocu, depremden etkilenenler için "küçük de olsa bir adım attığını" söyledi. Rostami "Rio 2016'da kazandığım altın madalyayı, asıl sahibi olanlara, halkıma geri veriyorum" dedi ve depremden bu yana uyuyamadığını aktardı. Rostami "Madalyamı açık arttırmaya çıkartıyorum. Tüm geliri depremzedelere bağışlanacak" dedi.

Kürt sporcu Rostami ayrıca, diğer bazı sporcularla işbirliği yapıp deprem kurbanlarına yardım topladıklarını söyledi ve topladıkları malzemelerin önünde çektirdikleri bir fotoğrafı paylaştı.

Kianoush Rostami

Rostami, depremzedeler için yardım kampanyası başlatan tek sporcu değil. İran milli futbol takımının eski kaptanı Ali Daei de sosyal medya aracılığıyla depremzedeler için yardım topladı. Instagram sayfasında bir video paylaşan Ali Daei, yardımlar için bir banka hesabı açtığını söyledi ve toplanan tüm paranın doğrudan depremzedelere gideceğini söz verdi. Daei ayrıca "Beraber olursak, harika işlre yapabiliriz" dedi.

Rio'daki Paralimpik Oyunları'nda atıcılık dalında altın madalya kazanan ilk İranlı kadın sporcu unvanını alan Sareh Javanmardi de, Rostami gibi altın madalyasını açık arttırmaya koyacağını söyledi.

Sareh Javanmardi
Sareh Javanmardi

(DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

15 bin 364 bilim insanı ortak bir mektupla insanlığı uyardı

SONRAKİ HABER

Bangladeş'te yerel seçimde silahlı saldırı: 7 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa