15 Kasım 2017 20:25
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Kasım 2017 16:33

Ankara Valiliği, Alman LGBTİ Film Günleri'ni yasakladı

Ankara Valiliği, Alman LGBTİ Film Günleri'ni 'kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği' gerekçesiyle 'kamu güvenliği' açısından yasakladığını duyurdu.

Ankara Valiliği, Alman LGBTİ Film Günleri'ni yasakladı

Paylaş

Ankara Valiliği, 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Büyülü Fener Sineması'nda düzenlenecek olan Alman LGBTİ Film Günleri'ni "kamu güvenliği" gerekçesiyle yasakladığını duyurdu.
 
Valilik tarafından yapılan açıklamada, "Çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından; 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Büyülü Fener Sinema Salonunda Alman LGBT Film Günleri adıyla, birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren film gösterimi organizasyonu yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.
 

Almanya Büyükelçiliği yasağa LGBTİ bayrağı asarak tepki gösterdi
Almanya Büyükelçiliği yasağa LGBTİ
bayrağı asarak tepki gösterdi

Söz konusu paylaşımlarla, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep ve bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönündeki istihbarî bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, yapılmak istenen film gösterimi etkinliğinin, organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir. 
 
Bu nedenle, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C Maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması kapsamında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesine ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/f maddesine göre 15-17 Kasım 2017 tarihlerinde ilimiz genelinde ve Ankara Büyülü Fener Sinema Salonunda düzenlenmek istenen söz konusu film gösterimi organizasyonu Valiliğimizce yasaklanmıştır.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri yer aldı.

ALMAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN BAYRAKLI TEPKİ

 Ankara’da bulunan Alman Büyükelçiliği gece saatlerinde binasına LGBTİ  bayrağı asarak karara tepki gösterdi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Ankara'da toplu ulaşım 24 saate çıktı

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu: 26 ilde 37 bin 710 haksız adres değişikliği yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa