15 Kasım 2017 17:05

Rusya: Türkiye S-400’ün tüm ödemesini yapmadı

Rusya, Türkiye ile imzalanan S-400 savunma sisteminin, Ankara'nın kontratta yazılı tüm ödemeleri yapmasının ardından hayata geçirileceğini açıkladı.

Rusya: Türkiye S-400’ün tüm ödemesini yapmadı

Paylaş

Rusya, Türkiye ile imzaladığı S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının, Ankara’nın “Kontratta yazılı tüm ödemeleri yapması”nın ardından ‘Pratik anlamda hayata geçirileceğini’ belirtildi.

Sputnik’in aktardığına göre Rusya’nın askeri ve teknik iş birliğinden sorumlu federal ajansı FSVTS’den bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’yle imzalanan S-400 anlaşmasının pratik olarak hayata geçirilmesi, yani sevkiyatın başlaması için Ankara’nın kontratta belirlenen tüm ödemeleri yapması gerektiğini söyledi.

Yetkili, kontrata göre, S-400 bataryalarının Türkiye’ye sevkiyatının 2019-2020’de gerçekleştirilebileceğini de ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Eylül’de yaptığı bir açıklamada, S-400 füze savunma sisteminin satın alınması konusunda imzaların atıldığını ve Türkiye’nin kaparoyu Moskova’ya gönderdiğini açıklamıştı.

Rus devlet savunma sanayisi şirketi Rostec’in Genel Direktörü Sergey Çemezov daha sonra yaptığı bir açıklamada, Türkiye ile imzalanan S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının tutarının 2 milyar doları aştığını söylemişti. (DIŞ HABERLER)


 

ÖNCEKİ HABER

Rusya, Türkiye ve İran Suriye gündemiyle buluşacak

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa