06 Ağustos 2012 12:42

SGK tüyolarına oyunculardan tepki

Dizi setlerindeki çalışma koşulları üzerine pek çok tartışma sürüyor. Uzun çekim saatleri, niteliksiz molalar, SSK’lı olmayan oyuncu ve teknik ekip gibi konular bu tartışmaların başını çekiyor. Kamera önü ve arkasındaki tüm set çalışanları kurdukları Oyuncular Sendikası ile bu sorunlarının çö

SGK tüyolarına oyunculardan tepki

Paylaş
Sevda Aydın

10 GÜN ÇALIŞIYOR GÖSTER SSK PİRİMİ ÖDEME Setlerde oyuncular ve yapımcılar arasında sosyal güvence tartışmaları, talepler üzerine anlaşma süreçleri yaşanırken, diğer yanda işin hukuki boyutu üzerine ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz günlerde İnternet sitesinden ‘Sanatçıların sigortalılığı’ başlıklı bir yazı yayınladı. Bu yazıya göre sanatçıların sigortalı olması için SGK’nin önerisi şöyle; “6111 sayılı Kanun’un 51 inci maddesiyle Kanun’a eklenen ek 6. madde ile 1/3/2011 tarihinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları ile müzik, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar ile düşünürler ve yazarların,  ay içerisinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 günden az olanların kendileri tarafından prim ödemelerine imkan sağlanmıştır. Bu sigortalılar Kanunun hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılacaktır.” SGK’nın resmi İnternet sitesinden yayınladığı bu genel yazı sanat camiası tarafından tartışılıyor.  

SENDİKA ÇARŞAMBA GÜNÜ BAKANLIKLA GÖRÜŞECEK SGK’nin yayınladığı genel yazının, sanatçılar için ne anlama geldiğini Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Mehmet Ali Alabora’ya sorduk. “Oyuncular Sendikası olarak, başından beri çalışmalarımız oyuncuların yapımcılar tarafından sigortalanmasına yönelikti. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu hiçbir istisnaya yer bırakmaksızın oyuncuların bağlı çalışan olmasını hükmediyor. Bizde bunu uygulamak için çalışıyoruz” diyen Alabora, SGK’nın yayınladığı son genel yazının, yasaya aykırı bir yasa olduğunu söyledi. “Konuyla ilgili hukuki değerlendirmemizi gönderdik” diyen Alabora, Oyuncular Sendikası olarak önümüzdeki çarşamba günü Çalışma Bakanlığıyla görüşeceklerini, genel yazının uygulamadan çekilmesini veya kanuna uygun haliyle uygulanmasını talep edeceklerini aktardı. Alabora “Oyuncular dizi setlerinde yapımcılar tarafından sigortalanacaklar. Çünkü kanunun hükmü budur” ifadesiyle taleplerini açıkladı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Eğitimde yetersiz rehberlik bütün bir geleceği yok edebilir

SONRAKİ HABER

CHP, Kılıçdaroğlu'ya yönelik saldırıyı 81 ilde kınayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa