15 Kasım 2017 16:38

Diyarbakır'da kayyım 70 işçiyi işten çıkardı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı daire başkanları ve şube müdürlerinin mülakatla aldığı işçilerden 70’ini işten çıkardı.

Diyarbakır'da kayyım 70 işçiyi işten çıkardı

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasının ardından yüzlerce belediye çalışanı işinden çıkarıldı. Kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen ve kayyım tarafından görevine son verilenlerin yerine yeni çalışanlar alınmaya devam ediliyor. Eylül ayında belediyenin yaptığı alımlarda 140 işçi alındı. Daire başkanları ve şube müdürlerinin mülakatla aldığı işçilerden 70’i, 10 Kasım Cuma günü Kayyım Cumali Atilla’nın talimatı doğrultusunda çıkarıldı. 

İsmini vermek istemeyen bir belediye çalışanının verdiği bilgilere göre, alımlar yapılmadan önce kayyım tarafından mülakatı yapan komisyona bir liste gönderildi ve alımların bu liste doğrultusunda yapılması istendi. Alımların yapılmasıyla birlikte gönderdiği listede ismi yer alan, ancak işe alınmayan kişilerin bulunması üzerine; kayyım, alınanlardan 70’inin işine son verdi. Mülakat komisyonunda bulunan kişilerin kendilerine yakın kişileri işe aldığını ileri süren kayyım, mülakat komisyonundaki tüm daire başkanı ve şube müdürlerinin istifa etmesini istediği de belirtildi. Kayyım Cumali Atilla’nın istifa etmeyen daire başkanları ve şube müdürlerini KHK ile ihraç etmekle tehdit ettiği ileri sürüldü. İşe alınıp daha sonra çıkarılanların, herhangi bir resmi görevlendirme yapılmadığı için hukuki yollara başvuramadıkları ve işten çıkarılanlar arasında iki engellinin de bulunduğu öğrenildi. (Diyarbakır/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

AKP, madenleri özelleştiren tasarının çıkarılmasını reddetti

SONRAKİ HABER

Trump'tan füze mesajı: Bize yönelebilecek her füzeyi indireceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa