15 Kasım 2017 16:34
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Kasım 2017 17:55

AKP, madenleri özelleştiren tasarının çıkarılmasını reddetti

TTK ve TKİ'de özelleştirmenin önünü açan tasarının torba yasadan çıkarılması AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.

AKP, madenleri özelleştiren tasarının çıkarılmasını reddetti

Paylaş

TTK ve TKİ’nin özelleştirilmesinin önünü açacak olan Maden Kanunu’nda değişiklik öngören torba yasadaki 58. madde, TBMM Genel Kuruluna 51. madde olarak geldi, yapılan değişiklikle birlikte kabul edildi. Muhalefet partilerinin 51. maddenin tasarıdan tamamen çıkarılması yönünde verdikleri önergeler ise kabul edilmedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ve yöneticilerinin de takip ettiği TBMM Genel Kurulunda Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ve Maden Kanunu’nda değişiklik öngören 51. madde, ek yapılarak TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. “3213 sayılı kanunun Ek-1’inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” şeklinde olan 51. madde, TTK’nin doğrudan işlettiği sahaların ihale edilemeyeceği yönünde eklenen cümleyle kabul edildi.

Muhalefet partilerinin 51. maddenin tasarıdan tamamen çıkarılması yönünde verdikleri önergeler ise kabul edilmedi. Böylece TTK kiraya verdiği rödovans sahalarını parçalayarak özelleştirebilecek. Daha önce yalnızca işletme hakkı bu rödavanslı şirketlerde olduğu için TTK’nin asıl işveren olarak daha fazla sorumluluğu vardı ve olabilecek herhangi bir iş kazası ya da iş cinayetinden sorumluydu. Ancak şimdi TTK, rödovanslı sahaların ruhsatları ile birlikte bu sahaları özelleştireceği için tüm sorumluluktan kurtulacak. Bu da TTK’nin bu sahalardaki denetim zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

‘BU GERÇEKLERİ İKTİDARA ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, 58. maddenin değiştirildiğini aktararak, “Zonguldak ve Türkiye gündemindeki bu sorunun kesin çözümü için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Yılda 6 milyon ton koklaşabilir, 30 milyon ton yüksek kalorili taşkömürüne ihtiyaç var. Ve 15-20 yıldır bu açığın özel sektör tarafından kapatılamadığı görüldü. Özel sektörün ölümlü iş kazalarını artırdığı görüldü. Evet, bu gerçeklerin muhalefet partileri tarafından görüldüğü de ortaya çıktı. Şimdi hep birlikte bu gerçekleri iktidar partisine anlatmaya devam edeceğiz” dedi.  (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TOKİ konutlarının olduğu bölgede 1 yılda 26 cenaze çıkarıldı

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen ve Haber-Sen'in kuruluş yıl dönümünde etkinlik düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa