15 Kasım 2017 15:24

Yeni Şafak Yazarı Cemile Bayraktar'a 'iftira' davası

Yeni Şafak Yazarı Cemile Bayraktar hakkında Halkevleri'ne yönelik ifadeleri sebebiyle 'iftira' suçlamasıyla dava açıldı.

Yeni Şafak Yazarı Cemile Bayraktar'a 'iftira' davası

Paylaş

Halkevleri için "uyuyan hücre", "zillet" gibi ifadeler kullanan, laiklik bildirisi okuyan üyeleri için de "terörist" ve "vatan haini" diyen Yeni Şafak Yazarı Cemile Bayraktar hakkında iftira suçundan dava açıldı. Duruşma yarın Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesinde saat 09.40'ta görülecek.

Cemile Bayraktar söz konusu ifadeleri Yeni Şafak'taki 31 Aralık 2016 tarihli köşe yazısında ve sosyal medya hesabında paylaşmış, Emniyet yetkililerini laiklik bildirisi okuyan gençlere karşı "Durdurun bu vatan hainlerini" sözleriyle harekete geçmeye çağırmıştı.

HALKEVLERİ'NE SUÇLAMA: 10 EKİM'DE YİTİRİLEN DİCLE DELİ'YE 'YOLDAŞIMIZ' DEDİ!

Bayraktar'ın avukatlarının verdiği savunma dilekçesinde, köşe yazarının Halkevleri'nin "adeta terörü destekleyen eylemlerini eleştirdiği" öne sürüldü. Buna örnek olarak Halkevleri'nin 10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren Dicle Deli için "yoldaşımız" demesi gösterildi. Dicle Deli'nin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın DHKP-C tarafından öldürülmesi sonrası sosyal medya hesabından destek mesajları paylaştığı iddia edildi.

Ayrıca Okmeydanı'da laiklik bildirisi okuduktan sonra hedef gösterilen Halkevleri üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya'nın tutuklanması ve Aktuel.com.tr'deki "İç savaş provokatörü Halkevleri'nin DHKP-C'ye uzanan çapraz ve kirli ilişkileri" başlıklı haberdeki iddialar da "örnek" olarak sunuldu.

Avukatlar, Bayraktar'ın yazısının basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Sağlık Bakanlığında kadro değişikliği tarikat savaşı mı?

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa