15 Kasım 2017 14:12

Bakan'dan Gülmen açıklaması: Şuuru kapanırsa müdahale ederiz

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Nuriye Gülmen ile ilgili ‘Şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz’ dedi.

Paylaş

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, açlık grevinde olan Nuriye Gülmen’i 5 uzman doktorun takip ettiğini ancak tedaviyi kabul etmediği için hiçbir müdahalede bulunmadıklarını belirterek, “Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) işlerinden ihraç edildikten sonra başlattıkları açlık grevi eyleminin 252'nci gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumu, Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi. Gülmen, Ankara Numune Hastanesi’nde tutulurken, Özakça ise ev hapsinde tutuluyor. 
 
Komisyon üyelerinin soruları üzerine konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Nuriye Gülmen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatıyor. Ekim'in 10’undan beri, mahkûm servisinde gözetim altında tutuluyor. Her gün 5 uzman doktordan oluşan heyet kendisiyle görüşüyor. Takibi için bir heyet oluşturduk. Tedavi ve tetkiklerin yapılması gerektiği hakkında görüşülüyor ancak hiçbir şekilde tedaviyi kabul etmiyor” dedi.
 
Bu esnada “İşyerine dönse, hiç uğraşmasanız. Bundan daha kolay ne var?” diye seslenen HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp'e Bakan Demircan, “Sağlık Bakanı olarak, bana emanet edilmiş. Yargının konusu” yanıtı verdi. 
 
Bakan Demircan, Gülmen’in sağlık durumunun sorulması üzerine ise şöyle dedi: 
 
“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre, şuuru açık olduğu sürece ne tetkik yapabilmek için kan alabiliyoruz ne de bir tedavi için girişimde bulunabiliyoruz. Şuuru açık hastanın, kendisiyle her gün görüşüyoruz izin verirse, sağlığının son durumunu gözleme dışında, bir hekim grubu ancak müsaadeyle bakabiliyor. Yoksa gelip ne kilosunu tartabilirsiniz… Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz.” (Ankara/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Pınar Aydınlar'a para cezası

SONRAKİ HABER

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa