15 Kasım 2017 10:58

75 günde 150 defa gözaltına alındı 34 bin TL ceza aldı

Yüksel’deki ‘İşimizi geri istiyoruz’ eylemlerinde 75 günde ikişer kere olmak üzere 150 defa gözaltına alınan İlker Işık 34 bin TL para cezası aldı.

75 günde 150 defa gözaltına alındı 34 bin TL ceza aldı

Paylaş

Selman GÜZELYÜZ

Yüksel’deki ‘İşimizi geri istiyoruz’ eylemlerinde 75 günde ikişer kere olmak üzere 150 defa gözaltına İlker Işık 34 bin TL para cezası aldı.

Nuriye Gülmen tarafından 9 Kasım 2016 tarihinde Yüksel Caddesi'nde başlatılan "işimizi geri istiyoruz" eyleminin müdavimlerinden birisi İlker Işık. Başından beri eylemlere katılmaya çalışan Işık, son aylarda sık sık Yüksel Caddesi'nde. Işık, Eylül ayından bu yana tam 75 gündür "İşimizi geri istiyoruz" eylemlerine öğlen saat 13.30 ve akşam saat 18.00'de katılıyor, her defasında ise gözaltına alınıyor. Işık'ı diğer eylemcilerden ayıran bir diğer yönü de en fazla para cezasına çarptırılan kişi olması. "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefet etmekten gözaltına alınan Işık'ın Kabahatler Kanunu'ndan kendisine kesilen ceza sadece 75 günde 34 bin TL oldu.

'TARİHSEL GÖREVİMİ YERİNE GETİRİYORUM'

"Nuriye ve Semih diyorum başka bir şey demiyorum" ifadesiyle duygularını aktaran Işık, şunları söyledi: "Nuriye ile Semih hırsız değil, darbeci değil, katil değil. Onlar sadece haksız yere atıldıkları işlerine geri dönmek istiyorlar. Belki bugün Nuriye ile Semih bu alanda yoklar ama ben varım. Bize yapılan işkenceler, gözaltılar, kesilen para cezaları bizi etkilemiyor. Bizi etkileyen tek şey; çok değer verdiğimiz iki canın işine geri dönmesi. O iki can insanlık tarihinde yeni bir direniş sayfası açtı. Ben de  tarihsel görevimi yerine getiriyorum. Yaptığımız sadece bu."

'NURİYE İLE SEMİH'İN TALEPLERİ KARŞILANSIN'

Işık, eylemin ilk başladığı dönemlerde polisin kendisine "Biz senin kim olduğunu biliyoruz. Burayı provoke etmek için gelmişsin" dediğini aktararak, "Ben o gün için de söyledim bugün için de söylüyorum. Nuriye ve Semih'in taleplerini karşılayın ben de burada eylem yapmayacağım" şeklinde konuştu. Işık, polislerin kendilerine karşı uygulamalarına  değinerek, "Aslında polis de ne yaptığını bilmiyor. Mesela bazen kalkanların ardından bize işkence boyutuna varan müdahalelerde bulunuyorlar. Biz tepki gösterince 'Biz bir şey yapmadık' diyorlar. Kendileri bile ne yaptıklarını bilmiyor. Polisler 'eylem başına 250 TL alıyorlar' şeklinde iftira atıyorlar. Ama size eylem başına 277 TL ceza kesiliyor" diye konuştu

‘İŞKENCE KALKANLARLA GİZLENİYOR’

Işık, şunları ifade etti: "Öncelikle siz basın emekçilerine çok teşekkür ediyoruz. Siz burada olduğunuz için, buradaki eylem dillendirildi ve  yayıldı. Bir kamuoyu oluştu. Şimdi bunu engellemek için bizleri gözaltına aldıklarında etrafımızı sararak ve kalkanları ile dışarıya görüntü verilmemesi için çaba harcıyorlar. O işkence görülmesin diye kalkanlar ile oradaki durumu kapatıyorlar. Ama şunu net olarak bir daha ifade edeyim ki; Nuriye ile Semih'in talepleri karşılanıncaya kadar bizler burada olmaya devam edeceğiz. İster kalkanların ardından ister başka yerde bize yapılanlar çok önemli değil. Önemli olan Nuriye ile Semih'in hayatı ve işlerine geri dönmeleri." (Ankara/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Özalp Belediye Eş Başkanı Handan Bağcı gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa