15 Kasım 2017 01:24

Trump'ın oğlu, Wikileaks'le yaptığı yazışmaları yayınladı

ABD Başkanı Trump'ın oğlu Trump Jr., Hillary Clinton'ın e-postalarını ifşa eden Wikileaks platformu ile seçim döneminde yaptığı yazışmaları yayınladı.

Trump'ın oğlu, Wikileaks'le yaptığı yazışmaları yayınladı

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump'ın en büyük oğlu Donald Trump Jr., seçim kampanyası sırasında Hillary Clinton'ın e-postalarını ifşa eden Wikileaks platformu ile Twitter üzerinden yaptığı yazışmalarını yayınladı.

Donald Trump Jr. seçim kampanyası döneminde Wikileaks ile yaptığı yazışmaları "İşte Kongre komitelerinden birinin sızdırdığı tüm mesaj trafiği" diyerek paylaştı.

Wikileaks, başkanlık seçimi döneminde önemli bir rol oynamış ve Trump'ın rakibi Hillary Clinton'ın hacklenen e-postalarını yayınlamıştı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Trump Jr.'ın yayınladığı yazışmaların bir kısmı Clinton'ın seçim kampanyası danışmanı John Podesta'nın e-postalarının Wikileaks tarafından kamuoyuna sızdırıldığı döneme denk geliyor.

YAZIŞMALARDA NELER YER ALIYOR?

Yazışmalarda ilk olarak Wikileaks'in 39 yaşındaki Trump Jr.'a 2016 yılının Eylül ayında Trump karşıtı "putintrump" adlı bir girişimle ilgili bir soru yöneltiyor. Trump Jr. da bu platformdan haberi olmadığını ama soruşturacağını söylüyor ve teşekkür ediyor.

Bir sonraki yazışmada Wikileaks, Trump Jr.'dan Clinton hakkındaki bir haberin daha fazla kişiye ulaşması için yorumda bulunarak ya da paylaşarak yardım etmesini istiyor. Trump Jr. da bunu çoktan yaptığını söylüyor ve Clinton hakkında "Nelerle yoluna devam ettiği inanılmaz" diyor.

Wikileaks platformu daha sonra Trump Jr.'a bir link göndererek onu paylaşmasını istiyor. Trump Jr. ise paylaşımı iki gün sonra yapıyor.

Trump Jr.'ın yayınladığı mesaj trafiğinde bu noktadan sonra Trump Jr.'ın başka bir yanıtına rastlanmıyor. Sadece Wikileaks'in mesajları yer alıyor. Bunlardan birinde de Trump Jr.'dan babasının vergi beyannamesini Wikileaks ile paylaşması isteniyor.

ABD, RUSYA'YI SUÇLAMIŞTI

ABD istihbarat servisleri, Clinton'ın e-postalarının ele geçirilmesi konusunda Rus hükümetini suçluyor.

Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesine yönelik soruşturma, Trump'ın en büyük oğlu önemli bir noktada bulunuyor. Donald Trump Jr. Temmuz ayında seçim kampanyası döneminde bir Rus avukatla buluştuğunu kabul etmişti.

Donald Trump Jr.'ın o dönem Twitter hesabından paylaştığı e-posta trafiğinde, söz konusu buluşmayı Clinton'ın imajına zarar verecek bilgilere erişebileceği gerekçesi ile kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

Bu e-postalardan birinde Rus hükümetinin Trump'ın en büyük oğluna yardım etmeyi denemesinden söz ediliyor. Bu da Trump'ın kampanya ekibinin seçim kampanyasında etkili olabilmek için Rusya ile işbirliği yapmaya hazır olduğu yönündeki iddiaların bir işareti olarak gösteriliyor.

Rusya'nın ABD seçimlerine olası müdahalesi, ABD'de özel yetkili savcı Robert Mueller'in yanı sıra ABD Kongresi'ndeki birkaç komite tarafından da soruşturuluyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

ABD'de silahlı çatışma okulda sonlandı: 5 ölü

SONRAKİ HABER

İspanya'da 107 metrelik kuyuya düşen çocuğa ulaşılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa