14 Kasım 2017 18:09

13 bin genç akademisyen, ‘doktoralı işsiz’ adayı!

CHP'li Hüseyin Çamak, ÖYP ile akademik çalışmalar yapan yaklaşık 13 bin 11 araştırma görevlisinin iş güvencesinin kaldırıldığını vurguladı.

13 bin genç akademisyen, ‘doktoralı işsiz’ adayı!

Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ile akademik çalışmalar yapan yaklaşık 13 bin 11 araştırma görevlisinin iş güvencesinin kaldırıldığını ve birer yıllık sözleşmelerle çalışmak zorunda bırakıldıklarını söyledi. 

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ile akademik çalışmalar yapan akademisyenler, geçtiğimiz yıla kadar daimi kadro ile üniversitelerde görev yapıyordu. Ancak 1 Eylül 2016’da çıkarılan 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile akademisyenlerin statüleri değiştirildi. Buna göre akademisyenlerin doktora eğitimi bitene kadar birer yıllık sözleşme ile çalışmaları ve sözleşmelerin yenilenmesi konusunda rektörlere yetki verilmesinin önü açıldı. CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, 13 bin 11 genç akademisyenin yaşadığı bu sıkıntı ve belirsizliği meclis gündemine taşıdı. Çamak, “ÖYP’li akademisyenlerin iş güvenceleri ortadan kaldırıldığı için doktoralı işsiz olmaya aday duruma gelmişlerdir. KHK öncesinde geleceğin bilim insanları olarak görülen 13 bin 11 ÖYP’li genç araştırma görevlisinin, suçlu suçsuz ayrımı yapılmadan doktoralı işsiz adayı olarak, geleceklerinin bir belirsizliğe sürüklendiği, kadrolarının güvencesiz hale getirilerek fırsat eşitsizliği yaratıldığı görülmektedir. Bir nevi ÖYP’li araştırma görevlilerinin hiçbir etki olmaksızın kendi haklarıyla ve yüksek puanlarıyla kazandıkları kadroları ve statüleri, iş güvenceleri ve özlük hakları ile birlikte ellerinden alınmış, başarıları ve emekleri maalesef cezalandırılmıştır” dedi. Çamak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de “Herhangi bir suçu bulunmayan 13 bin civarındaki ÖYP’li genç bilim insanı için, gerek psikolojik bir bunalıma itilmeleri, gerek statü açısından yaratılan bu büyük haksızlığın ve damgalayıcı algının iadeyi itibar yapılarak düzeltilmesi için herhangi bir çalışmanız ya da planınız var mıdır? sorusunu sordu. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Van Barosu: Savunma hakkı ortadan kaldırılıyor

SONRAKİ HABER

Şahmiran Tekstil patronundan işçilere: Zammı hak etmiyorsunuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa