Havaray projesi iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: Havarayı iptal ediyoruz. Yerine metro ve hafif raylı sistem olarak revize edilecek.

14 Kasım 2017 14:38
Son Güncellenme Tarihi: 14 Kasım 2017 15:02
Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, trafik sorununa derman olacağı ileri sürülerek ortaya atılan Sefaköy’den Başakşehir'e ulaşımı sağlayacak 15 km'lik havaray projesinin iptal edildiğini açıkladı.

‘HAVARAYI İPTAL EDİYORUZ’

Küçükçekmece Belediyesi yanındaki Zemin Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi'ni denetleyen ve yetkililerden bilgi alan Uysal, açıklamalarda bulundu. Uysal, Sefaköy'den Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'na kadar sürecek 15 kilometrelik bir havaray sisteminin projesi ve ihalesinin yapıldığını hatırlattı.

İPTAL EDİLEN PROJENİN MALİYETİ ARTMIŞ

Uysal, “Havaray, dar bir alandan geçmek zorunda kalacağı için kamulaştırma olacağı, binaların önünden geçeceği için görüntü kirliliğine yol açabileceği şeklinde şikayetler aldık. İlçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi olarak, vatandaşlarımızın bu rahatsızlıklarını dikkate alarak, her ne kadar maliyet biraz artmış olsa bile artık havarayı iptal ediyoruz. Onun yerine metro ve hafif raylı sistem olarak tekrar revize edip buranın yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacağız” dedi. Ancakiptal edilen proje için bugüne kadar ne kadar para harcandığı bilinmiyor.

‘RAHATSIZ EDİCİ BİR YAPI VARDI’

Mevlüt Uysal, “Metro ve hafif raylı sistemin özellikle Beşyol bölgesinde metro olarak geçmesi gerekir. Orada hem büyükşehir adına ciddi bir kamulaştırma yükü hem de vatandaşımız adına onları rahatsız edici bir yapı vardı. Gerekirse daha sonraki yerlerde işi hızlı ve çabuk bitirme adına bazı yerlerde yol üstünde, bazı yerlerde ise yol altında yapılacak. Bunun örnekleri var. Daha önce Aksaray-Esenler ve Vezneciler-Sultançiftliği'nde olduğu gibi. İnşallah yeni bir planlama ile bunu yapacağız” diye konuştu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AİHM bakmıyor, OHAL Komisyonu işlemiyor!

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa