Hekimlere açılan Gezi davası reddedildi

Sağlık Bakanlığı'nın Gezi direnişi sırasında sağlık hizmeti verildiği gerekçesiyle İstanbul Tabip Odasına açtığı dava reddedildi.

14 Kasım 2017 12:22
Son Güncellenme Tarihi: 14 Kasım 2017 15:23
Paylaş

Sağlık Bakanlığı'nın, Gezi direnişi sırasında yaralananlara sağlık hizmeti verildiği gerekçesiyle dönemin İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu ve onur kurulu üyelerinin görevden alınması talebiyle açtığı dava reddedildi. 

İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bugün görülen davanın 6.celsesine, davacı Sağlık Bakanlığı avukatı Cemal Akın ile davalı 2013 yılı İstanbul Tabip Odası kurul üyeleri adına avukatları hazır bulundu. Sağlık Bakanlığı avukatı, önceki taleplerini yinelediklerini belirterek davanın kabülünü talep etti. İstanbul Tabip Odası'nın  avukatları ise "Dosya kapsamında sunduğumuz delillerle hekimlerin yaralılara sağlık hizmeti sunması zorunludur. Bu nedenle açılan dava mesnetsizdir. Yerinde değildir. Davanın reddine karar verilsin" dedi. Mahkeme, davanın reddine karar verdi.

'HEKİMLİK KAZANDI, BAKAN KAYBETTİ'

Duruşma sonrası adliye binası önünde yapılan açıklamaya, çok sayıda kişi katıldı. "Gezi hekimliği yargılanamaz" pankartının açıldığı açıklamada, Gezi eylemleri sırasında yaralananların tedavi edildiği anlarda çekilen fotoğrafları da taşındı. Açıklamayı yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, "Burada hekimlik kazanırken Sağlık Bakanlığı da kaybetmiştir" dedi. Yurttaşlara her koşulda tıbbi yardım vermeye hazır olduklarını kaydeden Tükel, bunların yargılanması demek hekimliğin yargılanması demek olduğunu söyledi.

'ÜLKENİN GELDİĞİ DÜZEYİ GÖSTERİYOR'

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez de, "Biz bu davayı kazansak bile Sağlık Bakanlığı yanlış bir şey yaptığını anlamış olsa bile bu davanın açılmış olmasının ezikliğini yaşıyoruz. Bu dava bu ülkenin geldiği düzeyi de gözler önüne seriyor" ifadelerini kullandı. Avukat Meriç Eyüpoğlu ise, dosyanın düşürülme gerekçesinin açıklanması gerektiğini belirterek, aynı kapsamda Diş Hekimleri Odası ve Eczacılar Odası hakkında açılan davaların devam ettiğini hatırlattı.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

IKBY: Federal Mahkemenin referandum kararına saygılıyız

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa