14 Kasım 2017 12:05

IKBY: Federal Mahkemenin referandum kararına saygılıyız

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak Federal Mahkemesi'nin referandumu geçersiz kılan kararına saygı duyduğunu açıkladı.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına, “Karara saygı duyuyoruz. Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.
 
Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunun iptaliyle ilgili başvurusu üzerine Federal Mahkeme, “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönünde karar çıkardı.
 
Rudaw'ın haberine göre Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada Kürdistan Bölgesi’nin her zaman sorunların çözümü için anayasaya bağlılığı savunduğu belirtilerek, “Bu yöndeki her öneri konusunda tavrımız nettir, her şeyden önce Ayetullah Uzma Seyid Sistani ve Iraklı bazı şahsiyetler ile Irak halkının dostu olan ülkelerin sorunların Irak anayasasına göre çözülmesi konusunda. Federal Mahkeme’nin anayasanın ilk maddesini şerhine saygı duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 
"Bunun, kapsamlı bir ulusal diyaloğun yolunu açması gerektiğine" vurgu yapılan açıklamada, anayasanın bütün maddelerinin uygulanması, anayasada belirtilen hak ve yetkilerin korunmasını sağlaması istendi. Irak’ın birliği için tek yolun, anayasanın ilk maddesinde belirtilen husus olduğu kaydedildi.
 
Federal Mahkeme, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, anayasanın 1. maddesine şerh düşerek ülkenin toprak bütünlüğüne vurgu yapmış, anayasanın, bütün kurumlarının Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığını belirtmişti.
 
Açıklamada ayrıca, “Anayasanın hiçbir maddesi, herhangi bir bileşenin ayrılmasına izin vermiyor” denildi.
 
25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda halkın yüzde 93’ü ‘Evet’ demişti. Bağdat yönetimi ise referandumu anayasa ve yasalara aykırı olarak niteliyor.

Referandum sonrası gerilen ilişkiler, IKBY'nin Kerkük başta olmak üzere pek çok merkezde kontrolü merkezi hükümete kaptırmasıyla sonuçlandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EEMKON 2017 Kongresi perşembe günü başlıyor

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa