14 Kasım 2017 10:29

Şarapla olan münasebetimiz bilinenden daha eski

Gürcistan’daki bir kazıda bulunan 8 bin yıllık çömleğin analizi, insanoğlunun üzüm şarabını zannedilenden yüzlerce yıl önce yaptığını ortaya koyuyor.

Paylaş

Gürcistan'da gerçekleştirilen bir kazıda araştırmacılar, tarihi M.Ö. 6 bin yılına dayanan kilden yapılmış bir şarap çanağı buldu.

Gürcistan'da bulunan çanak, şarap yapımı ve kullanımının bilinenden daha eskiye dayandığını ortaya çıkardı. Şu ana kadar bulunan en eski çanak, 1986'da İran'ın kuzeyindeki Zagros Dağları'nda ortaya çıkarılmış ve tarihinin yedi bin yıl öncesine dayandığı söylenmişti. Gürcistan'da bulunan yeni çanak ise, bilinen şarap yapımı ve kullanımının yüzlerce yıl öncesinden başladığını ortaya koyuyor.

Pennsylvania Üniversitesi arkeoloji ve antropoloji müzesinde görevli ve İran'daki çalışmanın yazarlarından biri olan Patrick McGovern, "Şu an bir bardak şarap alıp onun tadına baktığımızda, en az sekiz bin yıl öncesine dayanan bir tarihi yeniden yaşatıyoruz" dedi.

şarap çömleği

Avrupa ve Kuzey Amerika'dan gelen bir grup arkeolog ve botanikçinin bir araya gelerek başlattığı çalışma, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in elli kilometre güneyinde bulunan Güney Kafkasya'da gerçekleşti. Araştırmacılar, alanda bulunan bir takım çanaktan sonra kazı çalışmasını başlatırken, toplam 30 çanak ve 26 farklı toprak çeşidini incelemeye aldı. Bilim insanları bulunan çanaklarda, şaraba ait olabilecek kimyasal bileşimleri araştırdı.

Araştırmaların ardından Ulusal Bilimde Gelişme Akademisi (Proceeding of the National Academy of Sciences) tarafından yayınlanan raporda, bulunan birkaç çanakta şarap yapımında görülebilen bir kimyasal bileşenin bulunduğu açıklandı. Araştırmayla, bilinen şarap yapımının tarihi daha da eskiye dayanırken, kazı yapılan alanın da en eski şarap tüccarlarının yaşadıkları yer olduğu ortaya çıktı. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konya B. Belediyesinin 'Fotomontaj' dediği araç görüntülendi

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa