14 Kasım 2017 03:09

Yeni Delhi'de hava kirliliği üst sınırdan 10 kat fazla

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği üst sınırdan 10 kat fazla. 20 milyon insanın yaşamı tehlikede

Paylaş

Hindistan'ın başkenti 20 milyon nüfusa sahip Yeni Delhi'den alınan hava örneklerinde ölüçülen zehirli partikül oranı, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği üst sınırdan 10 kat fazla çıktı.

Ülkedeki hava kirliliğinin öncelikli nedeni olarak fabrikalar ve trafikte seyreden araçların çıkardığı gazlar, inşaat alanlarından yayılan ince tozlar ile tarla ve çöplüklerin yakılması sonucu yayılan gazlar gösteriliyor.,

WHO tehlikeli ince toz zerrelerinin kronik bronşit, akciğer kanseri ve kalp hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarıyor. 

Yeni Delhi'de günlerdir süren yoğun hava kirliliğine rağmen kentteki okulların Pazartesi günü yeniden açılması veliler tarafından tepkiyle karşılandı. Aileler, resmi makamların çocuklarının sağlıklarıyla oynadıklarını söylüyorlar. 

DW Türkçe'de yer alan habere göre 2015 yılındaki bir araştırma sonucu, Yeni Delhi'deki her 10 çocuktan dördünde kronik akciğer sorunları tespit edildiğini ortaya koymuştu.

Hindistan Meteoroloji Dairesi, önümüzdeki üç günde yağacak yağmurların kirli hava bulutunun ortadan kalkmasına yardımcı olabileceğini bildirdi. Ancak Hindistan'daki özel meteoroloji şirketi, kirli hava bulutlarının Delhi ve çevresini en az iki gün daha etkisi altında tutmaya devam edeceğini belirtti.

ABD havayolu şirketi United Airlines hava kirliliği nedeniyle geçici olarak durdurduğu Yeni Delhi uçuşlarını Pazar günü yeniden başlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'nın havası en kirli 10 şehrinden 8'i Türkiye'de

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa