13 Kasım 2017 23:57
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Kasım 2017 00:17

Burdur'un 280. kuş türü, balık baykuşu oldu

Burdur'da ilk kez görülen balık baykuşu ile kentin kuş türü sayısının 280'e çıktığı açıklandı. Balık baykuşu nesli tükenmeye en yakın türlerden biri…

Burdur'un 280. kuş türü, balık baykuşu oldu

Paylaş

Göller Bölgesi’nin önemli sulak alanlarını barındıran Burdur’da bir vatandaş tarafından yaralı balık baykuşu bulundu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Burdur'da ilk kez balık baykuşunun görüldüğünü söyledi.

9 Kasım'da yaralı bulunan balık baykuşu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından teslim alındı. Yapılan ilk kontrollerde ateşli silah yaralanmasına rastlanılmadı. Kanat uçlarında hafif zedelenme olduğu tespit edilen balık baykuşu, tedavi ve rehabilitasyon için geçici olarak Antalya Hayvanat Bahçesi'ne teslim edildi.

'NESLİ TÜKENMEYE EN YAKIN İKİ TÜRDEN BİRİ'

balık baykuşu

Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, "Balık baykuşu Avrupa’daki 56 tür gündüz ve gece yırtıcısı arasında,  popülasyonunun en az olduğu tahmin edilen türdür. Avrupa’daki tek popülasyonu Türkiye’dedir. Bilimsel çalışmalar, balık baykuşunun bu 56 tür arasında nesli tükenmeye en yakın iki türden biri olduğunu göstermektedir. Türkiye’de ilk olarak 1876-1882 yılları arasında Aydın, Adana ve Mersin illerinde tespit edilmiş, 1990 yılında Adana’da Berke Barajı'nda görülmüş. 2004 yılında Antalya’nın ücra vadilerinin birinde DKMP 6'ncı Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem tarafından bir çift görülmüş ve makalesi Sandgrouse dergisinde yayımlanmıştır. Ülkemizde Burdur’da yaşadığına dair ilk kayıt budur. Bu kayıtla birlikte Burdur kuş türü sayısı 279’dan 280'e çıkmıştır." dedi.

Yılmaz, balık baykuşunun tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar bulunduğu ortama geri bırakılmaının planlandığını söyledi. (Burdur/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Elektrik kesintilerini protesto eden yurttaşlar yol kapattı

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa