13 Kasım 2017 18:01

Moskova’da Uluslararası Ekim Devrimi Forumu

Ekim Devrimi'nin 100. yılında Rusya'nın başkenti Moskova’da geniş katılımlı 'Uluslararası Sol Güçler Forumu' düzenlendi.

Moskova’da Uluslararası Ekim Devrimi Forumu

Paylaş

Okay DEPREM
Moskova 

Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’nin 100. yıldönümü kutlamaları Rusya’da 7 Kasım öncesi ve sonrası haftalara yayılırken, geçtiğimiz günlerde başkent Moskova’da konuya dair geniş katılımlı bir forum düzenlendi. “Ekim Devrimi-Sosyalizme Doğru Atılım” sloganı altında “Uluslararası Sol Güçler Forumu” başlığını taşıyan toplantı, Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin (KPRF) ev sahipliğinde organize edildi. 

Dünya üzerinde toplam 85 ülkeden, daha çok KPRF bağlantılı 130’dan fazla komünist, sosyalist, işçi, sol ve halkçı parti, örgüt ve gruplar ile bazı demokratik organizasyonların delegasyonları ve temsilcilerinin katıldığı forumda, ilk sosyalist işçi devriminin ortaya çıkardığı değerler, elde ettiği kazanımlar ve genel olarak günümüze kalan mirası ele alınıp tartışıldı. Programa katılan temsil heyetlerinin çoğu, Bolşevik Devrimi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında önceki hafta St. Petersburg’da (Leningrad) buluşmuş; Kışlık Saray’a doğru devrim adına top atışı yapan Avrora (Şafak) Kruvazörünü, ilk Sovyet hükümetinin ilan edildiği Smolniy Enstitüsü’nü ve de dünyaca ünlü Hermitaj Sarayı’nda devrimin ve sosyalist dönemin tasvir edildiği resim ve heykel koleksiyonu salonlarını ziyaret etmişti. 

LATİN AMERİKA VE ARAP ÜLKELERİNDEN YOĞUN İLGİ

Moskova’nın Leningrad Caddesi üzerindeki Rönesans Oteli’nde düzenlenen ve tüm güne yayılan forumda açılış konuşmasını KPRF Genel Sekreteri Gennadiy A. Züganov yaptı. Akşam saatlerine kadar onlarca bildirgenin sunulduğu uluslararası forumda özellikle Latin Amerika ve Ortadoğu-Arap ülkelerinden yoğun katılım dikkat çekti. Tek tek parti ve örgütleri temsilen kürsüye gelenlerin yanı sıra, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki Birleşik Sol Grubun lideri Tini Koks da bir konuşma gerçekleştirdi. 

Moskova

Forumun sonuç kısmında KPRF MK’dan D. G. Novikov, okuduğu sonuç deklarasyonunda özetle şunları kaydetti: “Lenin’in partisinin politik gücü eline almasıyla Rus işçi ve köylülerinin iktidarının kurulmasının ve Sovyet ülkesinin temellerinin atılmasının üzerinden tam 100 sene geçti. Bu asırlık yıldönümünü dünyanın bütün ilerici güçleri kutluyor. Sovyet devletinin tecrübesi, sosyalizmin emekçilere ve geniş halk katmanlarına neler verdiğini gösteriyor. Tam anlamıyla bir sosyal garantinin yegâne sistemi Sovyetler Birliği’nde yaratıldı. Sosyalizmin ekonomik sistemi de kendi etkinliğini kanıtlayarak, dünya sermayesini en ciddi imtiyazlarından vazgeçmek zorunda bıraktı… ”

Uluslararası foruma yerli ve yabancı basından büyük ilgi olurken; gün boyu tek tek parti ve örgüt heyetleri arasında da görüşmeler gerçekleşti. Öte yandan tüm resmi katılımcılara, “Ekimin Rüzgârı-Olaylar ve Anılarla Vladimir İlyiç Lenin” başlıklı, ansiklopedik cilt şeklinde hazırlanmış resimli büyük bir kitap hediye edildi. 

Bunun dışında, Moskova Belediyesi’nin Kültür Mirası Departmanı’nın, “Devrimci Moskova” adında, Ekim Devrimi’nin başkentteki maddi-kültürel mirasının aktarıldığı özel yayın ise oldukça ilgi çekti. 

Etkinliğin sonunda bütün katılımcı kişilere “Büyük Ekim’in 100. Yılı” anısına özel olarak imal edilmiş hatıra madalyaları takıldı. 

ÖNCEKİ HABER

Kadın işçiler, dünyanın en zengin erkeğine karşı!

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa